Ana sayfa Türkiye Ankara Çevresinde Gezilecek 5 Yer

Ankara Çevresinde Gezilecek 5 Yer

7907
0

Türkiye’nin başkenti Ankara, Anadolu’nun en önemli kavşak noktalarından biri. Çevresinde birçok gezilecek, görülecek yere sahip olan şehir, özellikle kısa süreli kaçamaklar için değerlendirilebilecek çok sayıda noktaya yakın mesafede bulunuyor.

Ankara’da yaşayan ya da şehirde bir sebeple bulunanların boş zamanlarını değerlendirmek için çok sayıda alternatif var. Birkaç saatlik yolculukla ulaşılabilen bu yerler, şehir stresinden uzaklaşmak, nefes almak ve keyifli zaman geçirmek için ideal.

Ankara Çevresinde Gidilebilecek 5 Yer

1. Kapadokya

Ankara-Cevresinde-Gezilecek-Yerler

Anadolu’nun merkezinde konumlanan Ankara, bu konumu sayesinde birçok gezilecek yere eşit uzaklıkta. Türkiye’nin dünyaca ünlü markası Kapadokya da Ankara’dan kısa sürede ulaşabilecek destinasyonlardan biri. Yaklaşık 3 saatlik bir yolculukla gidilebilen Kapadokya, muhteşem peri bacaları, yeraltı şehirleri, müzeleri, inanç merkezleri ve lüks butik otelleri ile seyahat etmeyi sevenler için en güzel duraklar arasında.

2. Abant, Gölcük ve Sapanca gölleri

İstanbul ve Ankaralıların ilk buldukları boş zaman aralığında kaçtıkları rotalardan olan Abant, Gölcük ve Sapanca gölleri, Bolu ve Sakarya şehirleri sınırında bulunuyor. Her biri doğa harikası olan bu güzellikler, temiz hava, sessiz ve huzurlu zaman geçirmek isteyenler için ideal seçeneklerden.

Ankara-İstanbul Otoyolu üzerinde yer aldıklarından kısa sürede ulaşım imkanı bulunan bu yerler, günübirlik seyahatler için bile tercih ediliyor. Kamp, trekking ve farklı doğa sporları için de bu seçenek değerlendirilebilir.

3. Eskişehir

Türkiye’nin en düzenli şehir planına sahip olan büyükşehirlerinden Eskişehir, masal sahnelerini andıran muhteşem heykel ve yapılarıyla, tam bir müze görünümünde. Yemyeşil parkları, Porsuk Çayı boyunca uzanan köprüleri, tramvayı, heykelleri, tema parklarıyla şehir büyükşehir atmosferini hissettirmiyor.

Sıcakkanlı ve misafirperver halkının olumlu etkisini de düşününce, Ankara’dan yüksek hızlı trenle 1 saatte ulaşılabilen bu şehir, favoriler arasında.

4. Safranbolu

Safranbolu-Ankara-Havalimani-Arac-Kiralama

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan Safranbolu kenti, 18. Yüzyılda Anadolu ile Avrupa arasındaki ticaretin en önemli merkezlerinden biriydi. Türk kentsel mimarisinin bozulmadığı bu güzel ilçe Karabük sınırlarında yer alıyor.

Özel araçla yalnızca 2,5 saat süren Ankara-Safranbolu yolculuğu muhteşem bir haftasonu tatilini beraberinde getiriyor. Geleneksel şehir dokusu, tarihi ahşap evleriyle Safranbolu geçilecek değil, zaman geçirilecek yerlerden.

5. Amasra, Bartın

Karadeniz kıyısında yer alan Amasra, Bartın’ın bir ilçesi. Ankara’dan özel araçla 3,5 saat gibi bir sürede ulaşılabilen Amasra, Ankaralıların denize olan özlemini dindirebilecek en güzel güzergahlar arasında.

Bartın, İnkumu Plajı ve çevredeki küçük köyler gezilecek yerler arasında. Deniz ve ormanla birleşen bir atmosferde, salaş bir balıkçıda yemek yemek ve zamanın tadını çıkarmak Amasra’da mümkün.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here