Bodrum Mavi Yolculuk Turları

861
0

Mavi yolculuklar deniz tatillerinin en güzel seçeneklerinden. Her güne yeni bir koyda başlamak, denizin eşsiz maviliği içerisinde yapılan yolculuklar, geçirilen eğlenceli anlarla birlikte oldukça ilgi gören bir tatil şekli. Yerli ve yabancı turistler tarafından oldukça fazla ilgi gören bu yolculuklarda denizin tadını çıkarmak, maviliğin arasında huzurlu vakit geçirmek, dalgaların sesleriyle kendinizi dinlendirmek gibi pek çok fırsata sahip olabilirsiniz. Bodrum sularında yapacağınız mavi yolculuk turlarıyla oldukça güzel bir tatil geçirebilirsiniz.

Bodrum Mavi Yolculuk Turları, Halikarnas, Yunan Adaları, Hisarönü Körfezi turu rotasında düzenleniyor. Genel olarak birbirine benzerlik gösteren bu turlardan Halikarnas’ı inceleyelim.

Bodrum-Mavi-Yolculuk

Halikarnas Mavi Yolculuk, Bodrum’dan başlayarak Gökova’ya uzanan ve tekrar Bodrum’a dönüş yapılan 8 gün 7 gecelik bir program. Kesin hareket günleri cumartesi ve pazar olan bu yolculukta Bodrum’dan çıkarak Gökova turunda Çökertme’den başlayarak İngiliz Limanı, Kleopatra ve Alakışla’yı gezme imkânı bulabilirsiniz.

Bodrum Mavi Yolculuk Tur Programı

1.Gün: Bodrum Limanı’ndaki tekneye saat 15.30 sonrasında giriş yapabilirsiniz. İlk gün Bodrum Limanı’nda akşam yemeği ve geceleme yapılıyor. Eski adı Halikarnas olan Bodrum‘un tarihi MÖ 1200’lere kadar dayanıyor. Tarihin Babası olarak bilinen Heredot’un doğum yeri de Halikarnas. Dünyanın 7 harikası arasında yer alan Kral Mausolos’un mozolesi de yine burada yer alıyor. Bodrum’da klasik çağdan günümüze ulaşan tek yapı ise Antik Tiyatro. Borum’da görülmesi gereken bir başka yapı ise orta çağdan beri ayakta kalan Sen Peter Kalesi. Aynı zamanda Büyük İskender’in Halikarnas’a giriş yaptığı Mindos Kapısı da görülmeye değer bir yer.

2.Gün: Kahvaltı sırasında tur rehberi program ve tekne hakkında bilgiler vererek güne başlıyor. Bu bilgilendirmenin ardından ise tekne Orak Adası’na hareket ediyor. Adanın berrak ve tertemiz olan sularında denizin tadını çıkarmak için yüzme molası veriliyor. Öğlen yemeğinin ardından ise akşam yemeği ve gecelemek için Çökertme’ye gidiliyor. Hava koşullarına bağlı olarak seyir sırasında yelken seyri de yapılıyor. Orak Adası’nda sahilde yürüyüş imkânı da sunuluyor.

3.Gün: Sabah oldukça erken bir saatte Yedi Adalar’a hareket başlıyor. Oldukça fazla sayıda küçük ada ve mercan resiflerinin yer aldığı bölgede oldukça güzel bir gün geçirme fırsatı bulunuyor. Dalış yapmak, yüzmek, dinlenmek, bu huzurlu yerde oldukça zinde uyanacağınız bir uykuya dalmak, çamlarla kaplı tertemiz havaya sahip ormanda kısa yürüyüşler yapmak gibi pek çok imkân var. İlk durak olan Küfre Koyu’ndan sonra Uzun Liman’a gidiliyor. Akşam yemeği ve gecelemek için ise İngiliz Limanı olarak da bilinen Değirmen Bükü’ne demirleniyor. Burası turistik yatların demirlenmesine imkân sağlayan irili ufaklı pek çok koyu barındırıyor.

Bodrum-Tekne-Turlari

4.Gün: Sedir Adası’na doğru harekete başlayan tekne, eşsiz bir özelliğe sahip olan küçücük bir kumsal ve oldukça berrak bir suyu olan adada gezme imkânı sunuyor. Antik Tiyatro, surlar, kubbeli yapılar ve tapınak buradan görülebiliyor. Antik çağdan kalma yazıların yer aldığı kırık sütun kalıntıları ya da rölyeflerle süslenmiş olan eski taşlar arasında gezinti yapabilme fırsatınız oluyor. Yalnızca Kuzey Afrika çöllerinde bulunan bir kumun bulunduğu Kleopatra Plajı’nda oldukça eğlenceli ve huzurlu vakitler geçirebilirsiniz. Buradan sonra ise Karacasöğüt Köyü’ne akşam yemeği ve gecelemek için gidiliyor. Marmaris’e ulaşımın dolmuşlarla ulaşımın mümkün olduğu bu köy sadece 25 km’lik bir mesafede. Marmaris ya da Dalyan- Kaunos bölgelerinde gezinti için opsiyonlu olarak düzenlenebilen turlar da bulunuyor.

5.Gün: Öğle yemeğinde çam ormanlarıyla çevrilmiş olan Longöz Koyu’na hareketle güne başlanıyor. Burada orman içerisinde kısa yürüyüşler yapılabiliyor. Akşam yemeği ve gecelemenin yapılacağı ve bir sonraki durak olan Tuzla Koyu’na demir atılıyor.

6.Gün: Erken saatlerde harekete başlayan tekne Molla İbrahim Koyu olarak da bilinen Kargılı Koyu’na gidiyor. Öğle yemeğinin ardından ise Kisebükü’ne hareket ediliyor. Sahildeki Bizans harabelerinde gezme imkânı bulunuyor. Akşam yemeği ve geceleme bu eşsiz güzelliğe sahip koyda yapılıyor.

7.Gün: Mavi turdaki bu son günde kahvaltının ardından Pabuç Burnu’na hareket ediliyor. Pabuç Burnu’nda öğle yemeği ve yüzme molası veriliyor. Ardından ise Yalıçiftlik Koyu’na geçiliyor. Yine opsiyonlu olarak otantik köy yaşantısını görmek isteyenler için köy turu düzenleniyor. Daha sonra ise akşam yemeği ve gecelemek için Bodrum Limanı’na giriş yapılıyor.

8.Gün: Kahvaltının ardından tekne yolculuğuna katılanlar ve tekne mürettebatlarıyla vedalaşılarak tur sona eriyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here