Ana sayfa Lüks Tatil Asya Dünyada Görülmesi Gereken 5 Muhteşem Yer

Dünyada Görülmesi Gereken 5 Muhteşem Yer

1636
0

Binlerce yıldır süren dünya tarihinde insanlar farklı yerlerde izlerini bıraktı. İnsanlığın beceri ve hünerine hayran kaldığımız bu yapılar bize, geçmişte yaşamış toplulukların bir aynası oldu. İşte güzellikleriyle, mimarileriyle, tasarımlarıyla hayran kalacağınız insan elinden çıkmış dünyadaki 5 muhteşem yer.

Dünyada Görülmesi Gereken 5 Muhteşem Yer

1. Chichen Itza, Meksika

Dunyadan-Muhtesem-Yerler

Meksika’nın Yucatan Yarımadası’nda bulunan Chichen Itza ülkenin en turistik yerlerinden biri. MS 10 yüzyıla kadar önemli bir Maya yerleşimi olan yer, özellikle Maya Tanrısı Kukulkan’a yapılmış olan piramidiyle dikkat çekiyor. 2007’de Dünyanın Yeni 7 Harikasından biri seçilen piramit 9 kattan oluşuyor. Tepesi 300 hektarlık bir görüş alanına sahip olan piramite 91 basamak geçerek ulaşılıyor. Bunun yanında bir gözlemevi, tapınaklar ve top sahasına sahip alan dünyanın en ilgi çeken yapıları arasında yer alıyor.

2. Machu Picchu, Peru

Dunyanin-Muhtesem-Yerleri

Bir İnka antik şehri olan Machu Picchu, Peru’nun orta kesiminde And Dağları üzerinde yer alıyor. İnka hükümdarı Pachacutec Yupanqui tarafından 1450 yıllarında inşa edilen bu gizemli kent, birbirine bağlı taş yapılardan oluşuyor. Yaklaşık 13 kilometrelik bir alanı kapsayan Machu Picchu, ismini bölgede bulunan bir dağdan alıyor. Özellikle taş işçiliğiyle dikkat çeken kent, 1983 yılından beri UNESCO Dünya Miras Listesi’nde bulunuyor.

3. Angkor Wat, Kamboçya

Dunyanin-En-Muhtesem-Yerleri

Dünyanın en ilginç yapılarından biri olan Angkor Wat, Kamboçya’nın Siem Reap şehrinde bulunuyor. 630 yıl hüküm süren Khmer Krallığı döneminde inşa edilen bu mistik ve esrarengiz tapınaklar 1992 yılından beri UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alıyor. 400 kilometrelik bir alana yayılan tapınaklar, dünyadaki en büyük tapınaklardan biri olma unvanını elinde bulunduruyor. Kamboçya‘nın balta girmemiş ormanlarına kurulmuş olan Angkor Wat günümüzde hala en çarpıcı mühendislik projelerinden biri.

4. Çin Seddi, Çin

Dunyadaki-Muhtesem-Yerler

Dünyanın en uzun savunma duvarı olan Çin Seddi, Çin’in kuzeybatısı boyunca uzanıyor. Temelleri 20 ayrı hanedan tarafından atılan yapının ilk inşası MÖ 221’ye kadar uzanıyor. Özellikle Moğol ve Türk boylarının saldırılarından korunmak için inşa edilen Çin Seddi’nin günümüze kadar gelen kısmı Ming Hanedanı’na ait. Taş ve kerpiçten yapılma duvarlarıyla oldukça etkileyici bir görünüme sahip yapı, dünyanın en çok ziyaret edilen yerlerinden biri.

5. Petra, Ürdün

Dunyadaki-Muhtesem-Yer

UNESCO Dünya Kültürel Mirası Listesi’nde yer alan önemli yerlerden biri olan Petra Ürdün’de bulunuyor. MÖ 400 ile MS 106 yılları arasında Nebatiler’e başkentlik yapan kent tapınak, antik tiyatro, ev ve Roma eserlerinden oluşuyor. Uzun süre unutulan Petra, 1812’de İsviçreli gezgin Johann Burckhardt tarafından tekrar bulunmuş. 2007’de Dünyanın Yeni Yedi Harikasından biri olarak seçilen kent özellikle El-Khazneh tapınağıyla büyüleyici bir yer.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here