Ana sayfa Güncel Ege’nin Tadı Tuzu  

Ege’nin Tadı Tuzu  

1649
0
PAYLAŞ

Ege’nin zeytinyağlı yemekleri, yüzyıllardır insanların ömrüne ömür katıyor. “Her şeyiyle güzel Egem” diyerek dönmek istemeyeceğiniz, bir seyahat rotasının güzergâhında kültür ve doğanın yanı sıra Ege’ye has otların festivaline katılarak, lezzetin tam adresinde olacaksınız. Gezgin olmanın, “GezginDamaklar” la gezmenin hazzını yaşayacaksınız.

Selçuk, Şirince, Tire, Çeşme, Alaçatı ve Urla’da olmanın keyfine varacağınız sıra dışı bu seyahatte ilk durağınız Selçuk ve ardından eski bir Rum Köyünün adı gibi şirin köyü Şirince. Birgi’de Çakıroğlu Konağı da listede.

Alacati-Enginar-Izmir

Güre Dağlarını duydunuz mu hiç? İzmir’in tarihi ilçesi Tire sırtını bu dağlara dayamış, Rum ahaliden kalma taş evleri, 15. asırda inşa edilmiş camileri, çarşıları gezilmeye değer.

Her sene düzenlenen Ot Festivali, 8-10 Nisan tarihlerinde yapılıyor. Coşkun kalabalığın içerisinde yer alıp, üreticilerin otlu ürün stantlarında, kortej yürüyüşünü, klasik müzik konserini izlemek oldukça keyifli olacak. Tanınmış gurmelerin sunacakları yemeklerden ve diğer stantlardan tadım yapma imkânı bulurken bir gün sonrasında, yörenin profesyonel satıcılarının ot ve otlu ürün stantlarını gezecek, ardından altın ödüllü “En fazla ot toplama” ve “En güzel otlu yemeği yapma” yarışmasını izleyeceksiniz. Öğle vakti Alaçatı’nın tanınmış restoranlarının açtıkları stantlarda tadım yaparken, aklınız bu tatlarda kalacak, seyahati noktalamak belki biraz içinizi burkacak.

Geri dönüşte yolunuzun üzerinde yer alan tipik Ege beldesi Urla’da 70 yıllık bir geçmişi olan Ünal Kardeşler Katmercisinde alıveriş yaptıktan sonra ilçeden ayrılmadan önce akşam kahvaltısı niyetine leziz katmerlerin keyfini süreceksiniz.

Alacati-Ot-Festivali-Gezgindamaklar
Alaçatı Ot Festivali, Çeşme

Bu Seyahatin Başlıca Lezzetleri: Tuzdan başka hiçbir şey katılmayan, üç kez çekildikten sonra bir gece dinlendirilen ve ızgaradan sonra domates ve tereyağlı sosla servis edilen enfes Tire Köftesi’nin yanı sıra Tire otlarından yapılmış dört çeşit soğuk meze, Otlu peynirli börek, Keşkek, Zeytinyağlı Tabağı, Ege Ot Tabağı, Paşa Meze, Meyhane Köfte, Kars Kaşarı Tava, Yufka Kasesinde Midilli Salata, Tuval Soslu Bonfile veya İzmir Usulü Sütte Levrek, Oklava kullanılmadan havada döndürülerek açılan hamur, içine, isteğe göre konulan kıyma, peynir, patates vs. gibi iç malzemelerden sonra zarf şeklinde katlanıp sac üzerine kırılan yumurta eşliğinde zeytinyağında kızartılan bir çeşit börek ve tatlılar; karadutlu lor ve kabak tatlısı.

GezginDamaklar’la Alaçatı Ot Festivali ve Ege gezisi, ‘Ege’nin Tadı Tuzu’ 8-10 Nisan tarihlerinde 2 gece 3 gün şeklinde düzenleniyor. Sadece 20 gezginin katılabileceği, sıra dışı menülerle kahvaltı ve yemeklerin de dahil olduğu bu paket programın ücreti 1,300 TL’den başlıyor.

Ege’nin muhteşem coğrafyasında, sağlık ve uzun ömrün formülünü keşfetmek için Alaçatı Ot Festivali ve Ege köylerini dolaşmak en iyi yöntemlerden biri.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here