Fresco Cave Suites, Kapadokya

4271
0

Fresco Cave Suites Cappadocia, Kapadokya’nın gözde yerleşim yerlerinden biri olan Ürgüp’ün merkezinde yer alıyor. Fresco Konakları, diğer adıyla Fresco Cave Suites & Mansions, 18. yüzyıldan kalma konak ve neredeyse 600 yıllık mağara odalarıyla misafirlerini, ilginç ve konforlu bir konaklama deneyiminde davet ediyor.

TripAdvisor kullanıcılarına göre Türkiye’nin en iyi 25 küçük oteli arasında da yer alan Fresco Cave Suites, “Çevreye Duyarlı Konaklama Tesisleri” projesi kapsamında Kapadokya’da ilk “Yeşil Yıldız” belgesi alan konaklama tesisi aynı zamanda. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Eylül 2008’den bu yana yürütülen Yeşil Yıldız uygulaması, sürdürülebilir turizm kapsamında, çevrenin korunması ve çevre bilincinin geliştirilmesini ana amaç edinmek için veriliyor. Türkiye’de 19 şehirde toplamda 121 otelin Yeşil Yıldız belgesi bulunuyor.

Butik-Fresco-Kapadokya

Fresco Konakları projesi, Gamze Toybıyık Kaya ve babası Mehmet Toybıyık’ın 2010 yılında kendilerine ait eski Kapadokya Konağı’nı otel yapmaya karar vermesiyle başlamış. 2800 metrekare alana sahip olan bu eski konakta 600 yıllık mağara odalar ve 150 yıllık fresklerle kaplı konak odaları bulunuyor.

Konak, Ürgüp’ün eski şehir merkezinde bir zamanlar ortaokul olarak da kullanılmış, Ürgüp’ün ilk belediye başkanı tarafından yaptırılmış tescilli bir Müslüman konağı.

Otelin müdürü Gamze hanımla oteli konuştuk:

“Fresco Konakları’nda da iki tip odamız bulunuyor. Birincisi konak tarzı dediğimiz renkli odalarımız diğeri de mağara odalarımız. Mağara odalarımız yaklaşık 600 yıllık bir geçmişe sahip. Konakların ise 150 yıllık bir geçmişi var. Konakların içinde fresklerimiz var bu yüzden ismimiz Fresco olarak koyduk.

2009 yılında buranın restorasyonuna başladık babamla beraber. Tabii 1990 yılında almıştı babam burayı. Çeşitli nedenlerden dolayı yıllar sarktı ve biz büyüdük. Daha sonradan 2011’de otelimizi açtık ve otelimizin üçüncü sahibiyiz. İlk sahibi Şeyhülislam Hayri efendi; Yesari Bey ise buranın ikinci sahipleri.

Fresco-Butik_otel

Fresco Konakların’ın oldukça zengin tarihi bir geçmişi var. Otelimizin içinde su kanalları bulunuyor mesela. Nevşehirli Damat İbrahim Paşa Ürgüp’e su getirirken bizim otelimizi kullanmış. Aynı zamanda beni çok etkileyen bir şey olmuştu inşaat safhasında; bir kitabe bulmuştuk. Kitabede merak ediyoruz tarihi ne acaba diye ne yazıyor. Daha sonradan bunu İstanbul’da bir profesöre okuttuk ve kitabenin bir şiir olduğu ortaya çıktı. Şiir konağa yazılmış ve şiirde deniyor ki; “Ey yar binlerce nimetle dolu olan bu yerde ömrün nisan yeşilliğine diriliğine bürünmüş gibi olsun.”

Konaklarımızın aslında çok güzel bir konuma sahip olması bizim için inanılmaz bir avantaj oldu. Şöyle ki; Ürgüp’ün hem eski şehir merkezindeyiz yani sessiz sakin ve tarihi bir mekan. Aynı zamanda yeni şehir merkezine de beş dakika uzaklıktayız. Konaklarımızın arkasında Kadı Kalesi var ve burası çok eski bir kale. Otelimizin tam karşısında Burgut Kalesi ve Temenni Tepesi yer alıyor. Eskiden de hamamlar ve kütüphaneler olan bir mevkideyiz.

Fresco Konakları’nın gerçekten çok önemli bir tarihe sahip olduğunu söylemiştim. Şeyhülislam Hayri Efendi’nin eşi bizim Konağın ilk sahiplerinden. Kendisinin kabristanı da burada, Karamanoğlu Camiinde ve kendisi Osmanlı’nın son şeyhülislamı. Camiyi yaptırırken de kendisinin katkıları bulunuyor, o yüzden bu camiye gömülmüş.”

Fresco-Konaklari

Adres: Eski Kayakapı Girişi Musa Efendi Mahallesi Esat Ağa Sok. No:15 Ürgüp, Nevşehir

Telefon: + 90 384 341 66 60 Mail: info@frescokonaklari.com Web: www.frescomansions.com

Fresco Cave Suites Cappadocia rezervasyon ve fiyat bilgisi için tıklayın.

İster çocuklu ailele olun, ister romantik balayı çifti, ister gezgin, Fresco Cave Suites & Mansions, Kapadokya otelleri içerisinde baştan çıkarıcı bir cave otel konaklama deneyimi sunuyor. Daha detaylı bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Nevşehir, Kırşehir, Niğde, Aksaray ve Kayseri illerine yayılmış bu büyülü Kapadokya coğrafyasını, mutlaka görülmesi gereken yerler listesine kaydedin.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here