Ana sayfa Güncel Gezgin Damaklar: Kültür ve Lezzet Seyahatleri

Gezgin Damaklar: Kültür ve Lezzet Seyahatleri

1815
0
PAYLAŞ

Bir ülkeyi ya da yöreyi, klasik anlamda tanımak için şu dört ana unsura ön planda yer vermek gerekir; kültürel ve tarihi varlıklar, doğal cazibe alanları, folklorik yaşam ve mutfak özellikleri. Gastronomi turizminin Türkiye’deki öncülüğünü yapmak üzere kurulan turizm acentesi Gezgin Damaklar, yerel lezzetlerin kaynadığı tencerelerin kapağını kaldırıyor.

Seyahatle lezzeti bütünleştiren sunumlar konusunda büyük bir beklenti olduğu bilinciyle hareket eden Gezgin Damaklar, gerek yerli, gerekse yabancı lezzet gezginleri için işi gücü sadece “Kültür ve Lezzet Seyahatleri” düzenlemek olan bir seyahat acentesi.

Karadeniz-Turu

Destinasyona özel gastronomi turları büyük ilgi çekiyor. Gezgindamaklar “bayramda “Pitoresk Bir Alem Karadeniz”e başlıklı tur; hem görmeyi hem yemeği sevenler için ilginç bir alternatif olabilir…GezginDamaklar seyahat acentası, kültür ve damak tadına düşkün olup bayram tatilini doğa ile iç içe geçirmek isteyen seyahat severler için bayramda “Pitoresk Bir Alem Karadeniz e tur düzenliyor.

Samsun Havaalanından başlayacak ve 4 gece 5 gün sürecek “Pitoresk Bir Alem Karadeniz turu süresince Karadeniz sahilinin doğusunda yer alan Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Uzungöl, Rize ve Ayder de bir yandan yaylalar, köyler, kültürel ve tarihi alanlar gezilirken, bir yandan da damak şenliği yaşanacak. Tur boyunca GezginDamaklar ı bekleyen lezzetler arasında, Pideler başta olmak üzere Akçaabat Köftesi, Laz Böreği, Hamsikuşu, Mıhlama, Balık Köfte, Hamsili Pilav, Mısır Ekmeği, Karalahana Çorbası, Kaygana, Kuru Fasulye, Tereyağlı Pilav, Kuymak, Turşu Kavurması, Kara Lahana Sarması, Hamsiköy Sütlacı gibi birbirinden lezzetli Karadeniz yemekleri yer alıyor.

En fazla 20 kişinin katılabileceği 7-11 Ağustos tarihlerinde düzenlenecek “Pitoresk Bir Alem Karadeniz bayram özel turunda, gezi boyunca alınacak özenle seçilmiş sıra dışı tüm menülerle kahvaltı ve yemeklerin de dahil olduğu bu turun fiyatı; Uçak dahil iki kişilik odalarda kişi başı 1.650 TL

Karadeniz-Gezisi

Gezgin Damaklar’ın arkasında 17 senelik turizm ve kongre geçmişiyle FHS Turizm var. Genel müdürü ise 1962 yılından bu yana sektöre hizmet vermiş duayen turizmci İrem Tur’un eski sahibi Süha Alnıtemiz. “Gezgin Damaklar salt gastronomi turları ile sınırlı değil.” diyor Alnıtemiz ve ekliyor “Gezginlere kültür turları temelinde damak tadını öne çıkaran programlar düzenliyoruz.”

Türkiye’nin en popüler online mağazalarının indirim ve kupon kodlarını buradan ücretsiz dağıtan http://indirimkodlarim.com/ sitesine göz atmayı unutmayın. hotels.com, geziko, tatil.com vb. sitelerin indirim kodları ücretsiz  dağıtılıyor.

Yerine göre profesyonel veya akademisyen rehberler, gerektiğinde gurme uzmanlar veya mahalli şefler ile çalıştıklarının altını çiziyor. Kendi kişisel tarihinde ise en çok 455 çeşit yemeği ile ser verip sır vermeyen İç Anadolu mutfağından etkilendiğini söylüyor. Yerel ve yöresel mutfaklar aslında sandığımızdan çok daha zengin, daha yakından incelenmeyi hak ediyor. Merak edip www.gezgindamaklar.com ’u incelediğinizde, örneğin benim gibi Ankaralıysanız önceden ismini hiç duymadığınız yemek isimleri ile karşılaşabilirsiniz: Alabörtme, calla, bici ve pıt pıt pilavı bunlardan birkaçı.

Gezgin Damaklar’ın düzenlediği turlar lüks düşkünü değil, keşfetmeyi seven, maceraperest ve yerel kültüre meraklı bir kitleye hitap ediyor. Ağırlıklı olarak dört ve beş yıldızlı oteller (Karadeniz bölgesinde üç yıldızlı ve yerel oteller) ile çalışıyorlar, 20 kişiye kadar gruplar ile yola çıkılıyor ve fiyatlara uçak biletleri dahil değil. İsteyen kendi arabasıyla veya tercih ettiği bir yolla buluşma noktasına gelebilme özgürlüğüne sahip. Yeni yıl ile birlikte yurt dışı turlarına da başlayacaklar. İlk düşünülen destinasyon ise üzüm bağları ile meşhur Güney Afrika.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here