Ana sayfa Güncel Gezgindamaklar’la İlk Başkent Bursa’ya Yolculuk

Gezgindamaklar’la İlk Başkent Bursa’ya Yolculuk

2343
0
PAYLAŞ

Kuzeyde Marmara Denizi’nin yumuşak ve ılık ikliminden etkilenerek yetişen buğdayından, arpasına, mısırından, yulafına, pirinçe karşılık  güneyde Uludağ’ın sert ikliminde büyüyen ağaçları, kerestesi, reçinesiyle, mera ve çayırlarında otlayan koyunlar, keçiler ve sığır besiciliğiyle bir başkadır Bursa.

Gemlik, Mudanya ve Orhangazi ilçelerinin lezzetli zeytini, Bursa Sulu şeftalisi, kestane, üzüm, elma, armut, çilek, vişne, kiraz, kayısı, erik, muşmula, kızılcık, ceviz, kavun, karpuz çeşitleriyle meyvecilikte en bereketli Bursa’da lezzet ön plana çıkıyor.

Bursa-Turkiye
Bursa

GezginDamaklar ’ın 5-6 Aralık’ta düzenleyeceği İlk Başkentimiz Yeşil Bursa gezisinde, doğruca Uludağ eteklerinde yer alan doğal cennet Seitabat Şelalesi’ne ulaşarak, bu zümrüt ortam içinde yöre kadınlarının işlettiği köy kooperatifinde bir yandan kahvelerinizi yudumlarken bir yandan da Köy ürünlerinden alışveriş yapabilirsiniz. Çevre gezintisi ve fotoğraf çekiminin ardından Şelaleden ayrılarak, 700 yıllık bir geçmişi olan Müze/Köy Cumalıkızık’a gelerek. Köyün tüm eski özelliklerini koruyan daracık sokaklarını, evlerini tanıyacak, şimdilerde Konuk Evi olan eski çoban evini ve eski Muhtarlık evi ve Etnografya Müze’sini gezeceksiniz.. Kendinizi, adeta canlı bir tarih galerisinde dolaşıyor gibi hissedebilirsiniz.

Daha sonra, burada yaşayan bacıların el ve ev üretimi olan az rastlanır ürünlerden alış veriş için zamanınız olacak.

Emir Sultan Külliyesi, Yeşil Camii ve Külliyesi ile Ulu Camiyi, Kapalı Çarşı’ ve Koza Han’ı gezmeleri için bir süre serbest olacaksınız.

Sonra sıra günün sürprizine gelecek ve topluca bu şehre has ünlü Bağdat Hurması Tatlıcısına giderek, burada hem imalatı seyredecek, hem tadım hem de alışveriş yapabileceksiniz.

Kestane-Sekeri-Bursa
Kestane şekeri Bursa’ya özgü lezzetlerden

Tophane, Orhan Gazi Türbesi, Osman Gazi Türbesi, Muradiye Külliyesi ve Osmanlı Evi ziyaretlerinden sonra Mudanya’ya yönelmeden önce Öğle yemeğinizi, tabii ki; ünlü İskender Kebapçısı’ının Botanik Parktaki mekanında yiyeceksiniz.

Son yıllarda büyük değişim geçiren pırıl pırıl sahil beldesi Mudanya’ya geçerek, önce Kumyaka’da (Siye Köyü) Baş Melekler- Taksiarhis Kilisesi’,ni sonra Zeytinbağı’nda (Tirilye) Stefanos Kilisesi, Kemerli Kilise, Fatih Camisi ve Taş Mektep’i tanıyıp son derece sempatik sokakları ve evleri gezeceksiniz.. Ardından Mudanya’ya gelip Mudanya Evlerini tanıyacak sonrada Tahir Paşa Konağını ve Mudanya Mütarekesinin yapıldığı Müze Evi ziyaret edeceksiniz..

Bir çay molasının ardından Mudanya’dan ayrılıp pek kimsenin bilmediği ve görmediği sahil yolundan Gemlik Körfezi’nin güzellikleri içinde ilerleyerek Gemlik’e ulaşacaksınız. İşte “gezgindamakların” son derece keyifleneceği bir yerdesiniz. Burada enfes zeytin çeşitleri ve natürel sızma zeytinyağı gibi ürünlerin alışverişi sonrası Gemlik’ten ayrılarak bu seyahati noktalayacaksınız.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here