Ana sayfa Seyahat Rehberi Hamileler Seyahatte Nelere Dikkat Etmeli?

Hamileler Seyahatte Nelere Dikkat Etmeli?

4086
0

Hamilelik dönemi birçok açıdan yüksek risk taşıyor. Hamile kişilerin seyahate çıkmadan önce dikkat edeceği birkaç basit madde tatilin daha verimli geçmesine katkı sağlıyor. Bu hassas dönemde seyahat etme fikri bile korkutsa da alınacak tedbirler tüm endişeleri ortadan kaldırıyor.

Sağlıklı ve güvenli bir gezi için, seyahat planlaması yapılan ilk günden tatilin sonunda, eve dönene kadar birçok noktaya dikkat edilmesi gerekiyor. Hamilelerin seyahate çıkarken dikkat etmesi gereken unsurları sizler için bir araya getirdik.

Gebelikte-Tatil
Basit önlemlerle keyifli bir tatil yaşamak mümkün.

Hamileler Tatilde Nelere Dikkat Etmeli?

1. Sağlık Kontrolü

Hamilelik sürecini her kadın farklı yaşadığı için seyahat konusunda doktora danışmak gerekiyor. Yolculuk sırasında yaşanacak sorunların engellenmesi için doktor kontrolü en önemli adımlardan biri. Özellikle uzun süreli yolculuklarda risklerden uzak, sorunsuz bir seyahat için alınması gereken sağlık tedbirleri ihmal edilmemelidir.

Hamilelikte-Tatil
Güneşe çıkarken koruyucu krem kullanılması tavsiye ediliyor.

2. Uçuş Emniyeti

Havayolu şirketlerinin hamilelere yönelik uyguladığı kuralların mutlaka incelenmesi gerekiyor. Seyahat kısıtlamaları nedeniyle mağdur olmamak için uçuş için bir sağlık riski taşımadığını kanıtlayan belge edinmek işleri kolaylaştırır. Alınacak raporun tarihinin bir haftadan eski olmaması en çok dikkat edilmesi gereken nokta.

3. Yeme-İçme

Farklı rotalar farklı lezzetleri deneyimlemek için ideal. Ancak gıda zehirlenmeleri baş etmek, mide ağrılarından korunmak için bilinmeyen yerlerden yiyecek ve içecek almamak gerekiyor. Bu yüzden seyahat sırasında minik atıştırmalıklar taşımak geçici çözümler sunabilir. Kalınacak otel restoranı hakkında önceden bilgi edinmek de çözüm olabilir.

Hamilelikte-Beslenme
Hamilelik döneminde beslenmeye dikkat edilmesi gerekiyor.

4. Aktiviteler

Bu riskli dönemde fazla efor harcamamaya özen göstermek gerekiyor. Havuz ve deniz suyu gibi hastalıklara davetiye çıkaracak aktiviteler ancak temizliğinden emin olunduğunda denenmeli. Doktorlar özellikle hamilelik sırasında fazla güneşte kalmamayı öneriyorlar. Plajlarda su kaybının fazla olabileceği göz önüne alındığında sık sık su tüketmek sorunsuz bir tatil açısından faydalı oluyor.

Hamilelikte-Dinlenme
Riskli dönemde dinlenerek vakit geçirmek gerekiyor.

5. Giyim

Başta uçak yolculuğu olmak üzere tüm seyahatte rahat kıyafetler seçilmeli. Yaz tatillerinde cildi bir takım olumsuzluklardan koruyacak açık renkli kıyafetler güneş etkisinden korunmaya yardımcı oluyor. Vücudu rahatsız etmeyen, hamileler için üretilmiş mayolar hamilelerin imdadına yetişiyor.

Hamilelik gibi riskli bir dönemde eve kapanıp, hiç dışarıya çıkmamak çözüm değil. Bu yüzden tatil gibi keyifli bir alternatifi gerekli tedbirleri alıp hayata geçirme fikri denemeye değer.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here