Ana sayfa Lüks Tatil Avrupa Buzlar Ülkesi İzlanda Gezisi

Buzlar Ülkesi İzlanda Gezisi

4907
0

Avrupa’nın en soğuk ülkelerinden İzlanda, farklı bir deneyim için ziyaretçilerini ağırlamayı bekliyor. Soğuk iklimi, renkli gün batımı ve kutu gibi binalarıyla kutup ülkesi İzlanda’da hava sıcaklığı -39’lara kadar düşebiliyor.

Türkiye’ye uçakla 5 saat 20 dakikalık uzaklıktaki İzlanda’nın 9. yüzyılın sonlarında Norveçli Ingólfur Arnarson tarafından keşfedildiği biliniyor. Adanın ilk sakinleri ise Vikingler. Zamanla yaşanan anlaşmazlıklar ve iç çatışmalar sonrasında ada bağımsızlığını kaybetmiş ve Norveç egemenliği altına girmiş. 14. yüzyılda Norveç’in Danimarka tarafından ele geçirilmesiyle bu sevimli ada Danimarka topraklarına katılmış.

Izlanda-Gezi
İzlanda tatili muhteşem bir deneyim olabilir

İzlanda’nın başkenti Reykjavik. Önceleri ticari anlamda Danimarka’ya bağlı olan şehir, sonraki yıllarda tamamen ülkenin egemenliği altına girdi. Şehirde, 17. yüzyıl hastalık, volkan patlamaları ve salgınlarla geçti. II. Dünya Savaşı sırasında İngiltere tarafından işgal edilen topraklar, 1941’de Amerika’nın eline geçti. 17 Haziran 1944 ise bu toprakların tanındığı tarih olarak tarihe geçti. İzlanda’da tatil yapmak isteyenler için çok sayıda alternatif bulunuyor.

İzlanda Gezilecek Yerler

Cumhuriyet ile yönetilen İzlanda’da ordu yok. Nüfusu ise sadece 323 bin. Nüfusun büyük çoğunluğu 170 bin kişi ise başkent Reykjavik’de yaşıyor.

Cennet göller, volkanlar, altın şelaleler: Doğanın en güzel manzaralarına tanıklık edeceğiniz İzlanda’da, safari gezilerinden trekking’e, tarihi keşiflerden müze turlarına kadar onlarca renkli ve eğlenceli aktivite yapılabiliyor.

Geysir Ulusal Parkı: Hala aktif olan bölgede, buzulların içinden fışkıran sularla unutulmaz bir keyfe tanıklık edebilirsiniz.

Gullfoss (Altın Şelale): 10bin yıllık şelale görkemli görüntüsü ile binlerce ziyaretçinin akınına uğruyor.

Kuzey Işıkları: Eğer doğru zamanda doğru yerdeyseniz kuzey ışıklarının rengarenk ışık oyunlarına tanıklık edebilirsiniz. Kafanızı gökyüzüne çevirmeniz yeterli.

Izlanda-Mavi-Gol
Mavi Göl (Blue Lagoon) İzlanda

Blue Lagoon: Mavi sularıyla beyaz kar manzaralarına eşlik eden bu göl, yaz kış 38 derece suya sahip. Karla kaplı zamanlarda bile ziyaretçi akınına uğrayan Blue Lagoon’un termal zengin  suyu gençleştirip güzelleştiriyor. Jeotermal deniz suyu olan Mavi Göl, dünyanın her yerinden turistlerin gençleşmek, tedavi olmak, İzlandalıların ise sosyalleşmek için ziyaret ettikleri bir göl. Filmlere de konu olan Mavi Göl, adını mavi sularından alıyor. Kapalı mekanlardaki termal sular gibi kokusu ve sıcaklığıyla bunaltmayan Blue Lagoon’da saatlerce vakit geçiren ziyaretçiler, çeşitli kokteyller içerek hem dinlenip hem de ciltlerini yeniliyorlar.

Reykjavik City Hall: 20. yüzyıl İzlanda mimarisinin önemli örneklerinden olan bina, Reykjavik’da gezilecek noktalar arasında ilk sıralarda geliyor.

Hallgrímskirkja Kilisesi: Mimari detaylarıyla büyüleyen yapı, şehrin en önemli kiliselerinden

Reykjavik Açık Hava Müzesi: Bu müzede, şehrin tarımcılık geçmişine doğru bir yolculuk yapılabiliyor.

National Gallery: 19. ve 20. yüzyılda yaşamış İzlandalı sanatçıların eserlerinin bulunduğu müze, ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Izlanda-Lagoon-Bar
Lagoon Bar, İzlanda

İzlanda’da Ne Yenir?

Deniz mahsulleri ve av etleri ile ünlü İzlanda’da kendinize bir ziyafet çekebilirsiniz. Fiyatların makul olduğu İzlanda’da, özel tatlar denemek isterseniz köpekbalığı kanadı çorbasını deneyebilirsiniz.

Fishmarket Restaurant: Taze ve lezzetli deniz ürünlerini deneyebilirsiniz.

MAR Restaurant: Şehrin liman bölgesinde yer alan mekanda, Avrupa mutfağından lezzetler bulmak mümkün.

İzlanda Gece Hayatı

Uzun kış geceleri ve bitmeyen yaz günleri yaşanan şehirde gece hayatı da hiç uyumuyor. Partiler, canlı performanslar ve DJ’ler eşliğinde organizasyonlar ile gece hayatı sizi bekliyor. Reykjavik’te eğlence mekanları içerisinde en favori olanları Cafe 22, Kaffibarin, Rex Bar, Pravda ve Vegamot olarak sıralanabilir. içerisinde en favori olanları Cafe 22, Kaffibarin, Rex Bar, Pravda ve Vegamot olarak sıralanabilir.

Şehirde birçok festival düzenleniyor. Mayıs ve haziran ayları arasında düzenlenen Reykjavík Arts Festivali’ne katılabilirsiniz. Eşcinsel Festivali Ağustos’ta, Uluslararası Film Festivali Ekim’de, Jazz Festivali ise Eylül’de.

İzlanda’da Ulaşım

Türkiye’den düzenli uçuşların gerçekleştirildiği İzlanda’da başkent Reykjavik ile havalimanı arası 45 dakikalık mesafede. Taksi ücretlerinin pahalı olduğu ülkede şehir merkezinden havalimanına gidişlerde otobüsler tercih ediliyor. Otobüs terminalinden kalkan otobüslerle havalimanına ulaşmak mümkün.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here