Ana sayfa Türkiye Jerveni Cave Hotel, Mustafapaşa, Kapadokya

Jerveni Cave Hotel, Mustafapaşa, Kapadokya

3066
0

Kapadokya, UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan, eşsiz doğasıyla birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış özel bir coğrafya. Sinasos adıyla da bilinen Mustafapaşa Köyü, Ürgüp’e yalnızca 5 km uzaklıkta bir Köy ve 1924’e kadar Türkler ile Ortodoks Rumların bir arada yaşadığı bir yerdi.

Jerveni Butik Otel, henüz girişte hikayesiyle karşılar sizi. “Bir zamanlar Türkler ve Rumlar birarada yaşardı…”  diye başlayan hikayenin devamını, kendisi de mübadil torunu olan otelin sahibi Süreyya Hanım‘dan dinlemenizi tavsiye ederim zira otelin her metrekaresinde ayrı bir hikaye, ayrı bir anı var.
Jerveni-Hotel-Capapdoccia
Bir zamanlar Rumlarla Türklerin bir arada yaşadığı bu kasabada kiliselerin çan sesleriyle camilerin ezanları birbirine karışır, kucaklaşırmış. Lozan Antlaşması gereğince 1924’te yapılan mübadeleyle, Mustafapaşa’daki Ortodoks Rumlar Yunanistan’a, Yunanistan’ın Kastorya bölgesindeki Jerveni köyünde yaşayan Müslüman Türkler ise Sinasos / Mustafapaşa‘ya yerleştirilmiştir. Mustafapaşa’ya gelen mübadillerin özgün kültürü ve yerel dili oldukça korunmuş biçimde günümüze kadar ulaşmıştır.

Günümüzde Mustafapaşa Türkçe yanında hâlâ Makedonca’nın da konuşulduğu; farklı geleneklerin yemeklerle, türkülerle, oyunlarla capcanlı sürdüğü bir yer.

Jerveni-Cave-Otel-KapadokyaGünümüzden nüfusunun çoğunluğu Jerveni mübadillerinden oluşan Mustafapaşa’da yaşayan bir mübadil torunu olarak,  Mustafapaşa’dan giden ve gelen mübadillerin  anılarını yaşatmak isteğiyle; otelimizin ismini, dedelerimizin hayatlarının yarısını geçirdikleri ve dillerinden hiç düşürmedikleri o masal köyleri olan Jerveni koymak istedim. Otelimizin odaları ise isimlerini Jerveni köyünün bağlı olduğu Kastorya’dan ve civar köylerden aldılar.

CaveOtel-Jerveni

Jerveni Cave Hotel

Yukarı Mah. Zafer Cad. No:17 Mustafapaşa Kasabası, Ürgüp, Nevşehir  (0384) 353 5184

Jerveni Cave Hotel Web Sitesi: www.jervenicavehotel.com | Rezervasyon için tıklayın.

Kapadokya otelleri içerisinde dikkate değer otel olan Jerveni Cave Hotel, Nevşehir’e 20 km,Ürgüp’e 5 km uzaklıkta, eski rum köyü Sinasos, Mustafapaşa da bulunuyor.

Yakın Yerler: Göreme Açık Hava Müzesi 12 km, Ürgüp şehir merkezi 5 km ve Üçhisar Kalesi 17 km, Nevşehir, Kapadokya Havaalanı ise sadece 50 km uzaklıkta.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here