Ana sayfa Türkiye Kadim Gelenek: Türkiye’de Bağbozumu Sezonu

Kadim Gelenek: Türkiye’de Bağbozumu Sezonu

4654
5

Türkiye, dünyanın ilk beş büyük üzüm üreticileri arasında yer alıyor. Bağcılık için elverişli iklim ve toprak koşulları sayesinde Türkiye’nin dört bir yanında üzüm yetiştiriliyor. M.Ö. binyıllara dayanan köklü bir bağcılık geleneğine sahip olan bu coğrafyada üzüm hasadı, yani bağbozumu da şenliklerle kutlanıyor, renkli görüntülere sahne oluyor. Bağbozumu sezonunun açıldığı bu günlerde Türkiye’nin farklı yörelerindeki bağbozumlarına katılarak bu kadim geleneğin bir parçası olmak isteyenler için hazırlanan  “Türkiye’nin en gözde bağbozumu yöreleri” listesine göz atmanızda fayda var.

1. Kapadokya

Kapadokya Bagbozumu

Kapadokya, volkanik dağların üzerinden batan güneşin büyülü manzarasından çok daha fazlasını sunuyor. Binlerce yıl önce yeşermeye başlayan bağların meyvelerinin toplandığı bu bölge, günümüzde Türkiye’nin geleneklerle yıllandırılmış, leziz şarapların merkezi. Kapadokya’da bağbozumu Ekim sonuna dek devam ediyor. Bu eşsiz Kapadokya deneyiminin içinde kaybolmak isterseniz 191 TL*’den başlayan fiyatlarla, Hotels.com tavsiye ettiği Fresco Cave Suites, Cave Konak Hotel ya da Grand Cave Suites gibi mağara otellerinden birinde yerinizi ayırtabilirsiniz.

2. Pamukkale

Bagbozumu Turlari

Yüzlerce dönümlük arazilerde yetiştirilen üzümlerden elde edilen ve tecrübeyle yoğrulmuş yıllandırma işlemlerinden geçirilen olağanüstü şarapların diyarı Pamukkale… Bu yörede Eylül ayı başında başlayan bağbozumu Ekim ayı başına kadar sürüyor. PanaTravertenlerin eşsiz manzarasına nazır antik kent Hierapolis yakınlarında konumlanmış, Hotels.com müşterileri tarafından ödenene değer bulunan Hal-Tur, Aspawa Hotel Pansiyon ya da Venus Hotel’de 109 TL*’den başlayan fiyatlarla konaklayabilirsiniz.

3. Şirince

Sirince Bagbozumu

İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı Şirince Köyü kaya oyuklarının içinde dinlendirilen, ev yapımı üzüm ve meyve şaraplarıyla anılır. Hotels.com’dan 188 TL*’den başlayan fiyatlarla, Kırkınca Houses and Boutique Hotel, Efes Konakları ya da Güllü Konakları gibi kır evi tarzındaki otellerden rezervasyonunuzu yapabilir, lezzetli ev şarabınızı yudumlarken etrafınızı saran dağların güzelliğini seyredebilirsiniz. Ekim ayı Şirince için bağbozumu vakti.

4. Bozcaada

Bagbouzumu Turu

Şarap yapımı Bozcaada’nın en önemli geleneklerinden. Bu bölgede, alivyonlu topraklarda yetişen bağlardan elde edilen üzümlerle üretilen şaraplar asırlardır süregelen aile geleneklerinin bir parçası olarak karşımıza çıkıyor. Ege Denizi’nde, Türkiye’nin üçüncü büyük adası olan Bozcaada’da bağlar çok geniş bir alana yayılıyor. Her bir şarap üreticisi zaman içerisinde test edilmiş hazırlık ve fermantasyon yöntemleri ile en iyiyi sunmak için çaba gösteriyor.

Bozcaada’daki bağbozumun festivalini (4 – 6 Eylül’de düzenlendi) bu sene kaçırdık demeyin, uzun vadeli planlar yapın. Hotels.com üzerinden yapacağınız rezervasyonla, Adalı Pansiyon ya da 9 Oda Butik Otel gibi huzurlu ortamlar vadeden otellerde 137 TL*’den başlayan fiyatlarla kalabilirsiniz. Üstelik yurtiçi uçak bileti fiyatları bu kadar uygunken böylesi tatil fırsatlarını kaçırmayın!

5 YORUMLAR

  1. Abi ben bir şeye bundan daha çok seviniyorum bu yeni şey geleneğe sokuluyor. Bak herkes selamlaşınca boynuzlaşıyor ve gerçek asaletini gösteriyor, ne güzel.

  2. Bağ bozumu, üzüm ve şarap diyince Trakya’yı da anmak gerek. Çok sayıda butik üreticinin bulunduğu, keyifli bağ rotasına sahiptir.

    • İtalya’da, Fransa’da bağbozumları kültür gezileri ve festivallerin en önemli sonbahar aktivitelerinden birisi. Biz daha yeni yeni öğreniyoruz, adamlar 100 yıldır kutluyorlar, şöleni aşıp turizmin ve ekstra gelirin bir parçası yapmışlar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here