Ana sayfa Türkiye Kardelenler Şehri Kars ve Çıldır Gölü

Kardelenler Şehri Kars ve Çıldır Gölü

3935
0

Kardelenler şehri Kars bal, gravyer, beyaz peynir ve balı ile Türk Mutfağına ayrı bir lezzet katıyor. Kars Balı tamamen organik bir ürün. Bal Kars ve Ardahan’ın mera ve yaylalarında doğal olarak yetişmekte olan çok sayıda polen ve nektar kaynağı çiçekten üretiliyor. Bu bitkilerin yetişebilmesi için herhangi bir ilaçlama ve gübreleme işlemi yapılmıyor. Bu balı Kafkas Arısı ırkı yapıyor. Ekili alanların Tahıl türleri arasında buğday, arpa başta geliyor. Kış sebzesi olarak lahana ve şalgam yetiştiriliyor. Üretim bakımından önde gelen kuru sebze patates.

Yöresel yemeklerde Kars mutfağı ağırlıklı olarak hamur işi yemekleriyle bilinen bir özelliğe sahip. Bunun dışında hayvancılığın bir numaralı geçim kaynağı olması beraberinde etli yemeklerin de tüketilmesini sağlamakta. Zengin mutfağında özellikle katte (hamurlu), bozbaş yani piti (nohutlu-etli), hangel (kıymasız mantı), kelle paça, haşil, kaz yemekleri (tandırda kaz çekmesi ve pilavlı kaz eti gibi), hörre (un çorbası), ayran çorbası ve nezik (hamurlu) türlerini saymak mümkün.

Cıldir-Golu-Kars
Çıldır Gölü

GezginDamaklar’ın 31 Aralık-2 Ocak tarihlerinde düzenleyeceği Kardelenler şehri Kars ve Efsanevi Çıldır Gölü’nde Yılbaşı gezisinde iklim ve doğa özellikleriyle tam da yeni yıl esprisine sahip muhteşem il Kars’ta başta Ani harabeleri olmak üzere tarihi eserleri tanıyacak, efsanevi Çıldır Gölü’nde troyka gezisi ve balık avını yaşayacak, yöresel yemeklerin tadına varacak bunun yanı sıra çeşitli peynirlerden bol bol alışveriş yapacaksınız.

Yılbaşı Galası’na gelince Kars’ın özgün yemekleri eşliğinde Kafkas müziği ile eğlenecek, Kafkas Dans ekibiyle coşacak ve de gece saat 12.00’den sonra Sıcak Şarap Kadehleriniz elinizde Dilek Balonları’nızı gökyüzüne uçuracaksınız.

Kars uçuşu ile başlayacak bu seyahatte, Osmanlı İmparatorluğu’nun en fazla eser bıraktığı doğudaki tek şehir olan Kars’ta, Rus işgali sırasında yapılan ve hala kullanılmakta olan binaların bir kısmını göreceksiniz. Kars Kalesi ve Müzesi, Fevzi Paşa İlköğretim Okulu, Tren Garı, Vilayet Konağı, PTT Binası, Demir Köprü, İsmet Paşa İlköğretim Okulu, Hekim Evi, Namık Kemal’in Evi, Oniki Havari Kilisesi, Ebu-l Hasan Harakâni Türbesi, Topçuoğlu Hamamı, Muradiye Hamamı, Defterdarlık, Gazi Ahmet Muhtar Paşa konağı ve Konservatuar’ı, Alexander Nevski Kilisesi (Fethiye Camii), Ortodoks Kilisesi (Merkez Camii) Arpaçay,  Ani Harabeleri’Gagik Kilisesi, Havariler Kilisesi, Aziz Krikor Şapeli, Aziz Prktich (Halashar) Kilisesi, Büyük Katedral (Fethiye Camii), Tigran Honents (Resimli) Kilisesi ve sınırın en ucunda bulunan Bakireler Manastırı’, daha sonra da Pers Uygarlığı’na ait bir Zerdüşt Ateş Gedesi,  bir Gürcü Kilisesi, Selçuklu Sarayı , Kalesi, hamamları ve Türklerin Anadolu’da yaptıkları ilk Cami olan Ebu-ı Menucehr Camii’ni de görecek ve kente geri döneceksiniz.

Kars-Cildir-Golu
Çıldır Gölü, Kars

Yörenin masalsı gölü olan 2000 m yükseklikteki Çıldır Gölü’nde bir  gezinti ve bu doğa harikası göl ve çevresinde  atlı kızaklarla kısa gezintiler yapıp, gölde balık avına çıkacaksınız. Gürcü konyağı soğuğa karşı koruyacak. Çıldır gölünün meşhur sazan balığının tadına göl kenarında bakarak keyifli bir öğle yemeği yiyeceksiniz.

Bu seyahatin unutulmaz lezzetleri arasında, ayranaşı çorbası, pörtletme, yeşil mercimekli altı patatesli erişte pilavı, patlıcan ve kırmızı biber tabağı, Isırgan otu çorbası, Üzümlü Pilavlı Acem Kavurma, Kete, Ezme, Ordövr Tabağı, Kaz Eti, bulgur pilavı, Sarı Sazan Balığı, Yılbaşı pastası, Helva, Umaç Helvası bulunuyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here