Ana sayfa Lüks Tatil Avrupa Letonya’nın Başkenti Riga Keşfedilmeyi Bekliyor

Letonya’nın Başkenti Riga Keşfedilmeyi Bekliyor

3445
0

Baltık ülkelerinden Letonya, Türkiye’ye sadece 3 saatlik uçuş mesafesinde yer alıyor. Ülkenin başkenti Riga, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. Sadece 86 Türk’ün yaşadığı başkent seyahatseverlerin ilgisini bekliyor.

Türkiye ile dostluk ve ticari ilişkilerini geliştiren ülke, 2014’ten bu yana Avrupa Birliği ülkesi. Baltık Denizi kıyısında bulunan Riga, ülkenin turizm, kültür, sanat, eğitim, finans, ticaret, politika ve endüstri alanlarındaki en önemli merkezi.

Letonya-Riga
Riga, Türk turistler tarafından keşfedilmeyi bekliyor.

Ortaçağ mimarisiyle ünlü Eski Riga bölgesi ise UNESCO tarafından Dünya Mirasları Listesi’nde yer alıyor. Burada yer alan Aziz Peter Kilisesi, Riga Dome Katedrali, Tris Brali Evleri ve Riga Kalesi görülmesi gereken yerler arasında.

Riga Görülecek Yerler

Kara Kafalılar Evi

Adı ile ilgi çeken, 1334’de inşa edilen bu tarihi binada 13. yüzyılda zenci bekar genç işadamları kaldığı için binaya bu sıra dışı isim verilmiş. Binanın çatısında bulunan astronomik saat, haftanın günlerini, ay ve burçlarla ilişkilerini gösteriyor. Birkaç kez zarar gören ve yeniden yapılan binanın üzerinde “bir gün yıkılırsam beni tekrar inşa et” cümlesi yer alıyor.

Kediler Evi

Çatısındaki iki adet siyah kedi heykeli bulunan Kediler Evi, Riga’nın simgelerinden. Çeşitli hediyelik eşya dükkanlarında bu eve gönderme yapılan kedi figürlü malzemeler bulmak mümkün. Tüccarlar Loncasından atılan bir tüccarın, tepki olarak Loncanın yanındaki evinin çatısına yaptırdığı ve ters koydurduğu, ancak barışınca düzelttirdiği kedi heykelleri turistlerin ilgisini çekiyor.

Latvia-Riga
Letonya son yıllarda kültür ve sanatla da öne çıkıyor.

Tiyatrolar

Tiyatro ve opera kültürü Riga’da oldukça yaygın. En önemli tiyatrolar; Rusya Dram Tiyatrosu, Yeni Riga Tiyatrosu, Letonya Ulusal Tiyatrosu, Daile Tiyatrosu, Riga Oda Tiyatrosu ve Kukla Tiyatrosu’dur. Letonya Ulusal Operası, opera ve bale etkinliklerinin düzenlendiği büyük bir tiyatrodur.

Yıl boyunca Riga’da çok sayıda uluslararası festival düzenlenmektedir. Dört yılda bir düzenlenen Letonya Ulusal Şarkı ve Halk Dansı Festivali, Riga Opera Festivali, Yaz Gün Dönümü Festivali (Jani) en önemli festivaller arasındadır. Riga’nın gece hayatı ise ziyaretçilerine oldukça renkli ve bol alternatifli mekanlar sunuyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here