Ana sayfa Lüks Tatil Asya Malezya’nın Lüks Tatil Adası: Langkawi

Malezya’nın Lüks Tatil Adası: Langkawi

4066
0

Andaman Denizi’ndeki 99 adadan meydana gelen Langkawi Adaları, dünya çapında oldukça ilgi görüyor. Olağanüstü doğal güzellikler güzelliklerle bezenmiş ada, tatilciler için tam bir cennet. Avrupa’dan, Asya’dan, Arap Yarımadası’ndan gelen turistler, adanın yeşil mavi denizinden daha çok doğal güzelliklerini görmek için geliyorlar.

Malezya’nın en önemli turizm yerlerinden biri olan Langkawi Adası, “Duty Free” yani vergisiz alış-veriş alanı, yani tam anlamıyla bir alışveriş cenneti. Langkawi 1987 yılına kadar hiç ilgi uyandırmıyormuş ancak bu yıl, adada turizmin önem kazanması için bir adım atılmış ve ada, vergisiz bölge ilan edilmiş. O döneme kadar turistlerin adını bile bilmedikleri ada, birden bire gözde bir tatil cenneti olmuş. Buna, uzun yıllar boyunca iyi korunan doğal güzelliklerinin ünü de yapışınca, Langkawi Malezya’ya gelen turistlerin uğrak yeri haline gelmiş.

UNESCO tarafından korunan mangrov orman alanları ile doğa tüm güzelliğini sunarken, biri birinden güzel plajlarıyla da tatilcileri davet ediyor. 10 milyon yaşındaki yağmur ormanları ile 8,000 yaşındaki mercan kayalıkları arasında yer alan, egzotik florası ve nadide yaban hayatı ile beş yıldızlı tatil ortamının entegre edebilmiş olduğu nadir yerlerden birisi.

Langkawi ismini bölgede rastlanan kahverengi kartallardan almış. Malayca kartal anlamına gelen helang ile Sanskritçe kahverengi taş anlamına gelen kawi birleştirilmiş ve ada ismine kavuşmuş. Adanın simgesi olan kahverengi kartalları görebilmek için Kilim Nehri’nde özel turlar düzenlenmekte ama oraya kadar gitmeden önce, Kartal Meydanı’ndaki dev kartal heykelini mutlaka görülmeli. Bir zamanlar tek ulaşım yolu olan feribotlarla adaya ulaşan insanları karşılayan bu dev heykel, bulunduğu meydana da adını vermiş. Sadece turistler için değil, yerel halk için de bir uğrak yeri.

Langkawi-Island

Langkawi-Island-Malaysia

Bu lüks tatil adası, bir çok otel zincirinin yer aldığı tam bir deniz-kum-güneş cenneti. Yerleşim alanı büyük olmasına rağmen yerleşik nüfusun 60.000 kişi civarında olması ve ana ada dışında çevre adalarda yerleşimin olmaması Langkawi’yi muhteşem bir tatil mekanı haline getiriyor. Gece hayatı çok aktif olmasa da romantik balayı çüftlerine çok şey sunuyor.

Ekvator çizgisine yakın olan Langkawi’de tropikal iklim bulunuyor. Kuru sezon ve yağışlı sezon olmak üzere 2 mevsim egemen. Hava sıcaklığı en yüksek 33, en düşük ise 24 derece arasında seyrediyor.

Langkawi-Adalari

Langkawi-cablecar

Nisan-Ekim arası ise yağışlı sezon, sıcaklık 30 dereceler civarında seyreder. En çok yağış ise Ağustos ve Eylül arası görülüyor. Bu dönem hava sıcaklığı 24 derece civarında seyrediyor. Kasım-Mart ayları arasında takımadalar boyunca serin esinti var.

Güneş, deniz ve sualtı macerası sevenler, Malezya’da hayallerinin tatilini gerçekleştirebilirler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here