Ana sayfa Lüks Tatil Avrupa Yunan Adalarının En Ünlülerinden: Mikonos Gezilecek Yerler

Yunan Adalarının En Ünlülerinden: Mikonos Gezilecek Yerler

3997
0

Mikonos (Mykonos), Yunan Adaları arasında kozmopolitliği ile ünlü, en çok tercih edilen tatil yerlerinden birisi. Klasik Yunan mitolojisine göre, Herkül’un acımasız bir savaşta öldürdüğü devler bu adada bulunan Mikonos granitlerinin altında gömülü. Adım atar atmaz mükemmel bir Akdeniz havasının sarıp sarmaladığı Mykonos, en çok ziyaret edilen ve en pahalı Yunan adası olarak biliniyor.

Mikonos ismi de ‘kaya kütlesi’ ya da ‘kayalık’ anlamlarına geliyor. Daha sonraki zamanların inanışına göre ise adanın ismi Mikonos adlı bir kahramana dayanıyor. Mikonos, Apollo ve Dionysus soyundan gelen peri Rhoio’nun oğlu Delos Kralı Anios’un oğlu olarak biliniyor.

Mykonos gezilecek yerler

Cruise turları rotasındaki Mikonos, turistik olarak gelişen ilk Yunan adalarından birisi. 1950’lerden beri adanın turistik gelişimi hızla artmış. Mikonos’u eşşsiz kılan ise Ege’nin dokusuna sahip göz alıcı güzellikteki doğası ve karakteristik geleneksel mimari yapısı.

Mykonos Gezilecek Yerler

Mykonos Adası, sayıları 15’i bulan plajlarıyla tam bir tatil adası. Mykonos limanına en yakın Malalianos Plajı ve Tourlos Plajı kalabalık ve oldukça çok ilgi görüyor. Limandan Platys Gialos plajına giden otobüslere binmeniz, ve buradan kalkan kayıklarla Mykonos Adası’nın en iyi plajları olan Paradise (cennet), Super Paradise, Agrari ve ya Elia’ya gitmeniz öneriliyor. Bunlardan Super Paradise, çıplaklar kampı konseptinde. Elia ise en sonda olduğundan, Ada’nın göreceli en sakin plajı.

1. Mykonos Town: Chora

Chora, Sikladik (Cyclades’e özgü) mimariye sahip dar sokaklı labirentler, limanı çevreleyen bembeyaz şeritlerle bezenmiş evler ve kiliselerin bulunduğu geniş bir körfez. Ege’nin en kozmopolit ve kalabalık kasabalarından biri. Sokaklar küçük dükkânlar, butikler, sanat galerileri, kafeler, sik bar ve restoranlarla kaplanmış olsa da Mikonos kasabası geleneksel tarzını korumayı başarmış.

Adanın hızlı gelişimine rağmen, kontrollü yapılaşma sayesinde Sikladik mimari ögeleri ve karakteri olduğu gibi korunabilmiş. Eşsiz gün batımını seyretmek için Mykonos’un sembolü olan Chora’daki yel değirmenlerine uğramadan tatilinizi bitirmeyin.

2. Paraportiani Kilisesi

mikonos gezilecek yerler

 

Mykonos Adası’nda en çok fotoğraf çekilen yerlerden biri olan Paraportiani Kilisesi, Fransız-İsviçreli mimar Le Corbusier’in en güzel mimari eserlerinden biri olarak kabul ediliyor. Yunanca ikinci kapı anlamına gelen paraportiani, bir kısmı 13. yüzyılda, bir kısmı ise 16. ve 17. yüzyılda yapılmış son derece ilginç bir mimariye sahip kilise. Fotoğraf tutkunlarının görmesi gereken kilise Meryem Ana’ya adanmış.

3. Folklor Müzesi

Folklor Müzesi binası 1,700’lü yıllardan kalma bir malikanedir. İçeride onarılmış bir 19. yüzyıl mutfağı ve yatak odasının yanı sıra yine bu yüzyıllara ait bir çok antika eşyayı görmek mümkün.

4. Arkeoloji Müzesi

Delos tarihi bölgesinden getirilmiş antik Yunan zamanından kalma çanak-çömlek, mezar taşları, taklar, bir Herkül heykeli ve Çanakkale’de geçen tarihi Truva Savaşı’ndan bir sahneyle süslenmiş bir içki kabı Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor.

5. Deniz Müzesi

Deniz Müzesi, antik zamanlardaki denizcilikle ilgili araç gereçlerin ve amfora, eski paralar vb. gibi su altı buluntularının sergilendiği bir müze.

6. Kültür Müzesi

Bir açıkhava müzesi olan kültür müzesinde geleneksel tarım aletleri görülebilir. Antik Yunan kalıntıları olan bu aletlere örnek olarak, harman dövme aleti, kuyu, fırın ve şarap yapım aleti verilebilir. Müzenin önemli parçasıysa, hala çalışır durumdaki antik yel değirmeni.

7. Ano Mera Köyü

Mykonos adası

Otantik ve sakin yerleri seviyorsanız, adanın merkezine 7,5 kilometre uzaklıkta bulunan, Mikonos Belediyesi (Dimos) sınırları içerisindeki Ano Mera köyüne gidebilirsiniz. Bu antik Yunan köyü bembeyaz badanalı evleriyle geleneksel bir Ege Kasabası görünümünde. Kendisi küçük olsa da adaya göre büyük sayılan Tourliani Monastery manastırı burada görülebilir.

8. Delos Adası

Mykonos’a yalnızca 6,5 km uzaklıktaki Delos Adası’nın, 5 kilometrekarelik küçük yüzölçümüne ters orantılı olarak, tüm Kiklad Adalar Grubu içinde arkeoloji bakımından en önemlisi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Öyle ki ‘daire’ anlamına gelen Yunanca ‘kyklos’tan türeyen kiklad, diğer Adalar’ın Delos etrafında olan dairesel duruşları dolayısıyla bu şekilde adlandırılmış.

9. Nammos Beach

Mykonos’un en güzel plajlarından biri olan Nammos Beach Club, güneş, deniz, kum keyfini sürmek için ideal bir yer. Oldukça kalabalık olan plaj, tam bir beach club havasında. Non-stop eğlencenin olduğu plaj, Mykonos’un en eğlenceli yerlerinden birisi. Dünyanın her yerinden turistlerin geldiği bir plaj. Akşamüstü saatlerinde başlayan eğlence, ilerleyen saatlerde masaların üzerine taşınıyor. Sabaha kadar süren partiler, non-stop eğlence, DJ performansları…

10. Ornos Beach

Mykonos Yunanistan

Huzur veren atmosfere sahip, geniş plaj Ornos Beach, gürültüden uzak, aile dostu bir plaj olarak daha sakin bir gün geçirmek isteyenler için ideal, ancak bazen çok kalabalık olabiliyor. Kıyı boyunca sığ sulara sahip plaj, özellikle çocukların deniz eğlencesi için ideal. Plaj boyunca kiraya verilen şezlong ve şemsiyeler bulunuyor. Ornos Plajı’nın hemen yanında sırasıyla dizilmiş çok sayıda ufak balık restoran, diğer plajlara göre çok daha ekonomik fiyata deniz ürünleri sunuyor. Yine plaj çevresinde çok sayıda otel, kiralık daireler, villalar ve pansiyonlar bulunuyor.

Rüzgar sörfüyle ilgilenenlerin beğenecekleri Fetelia ve Kalafatis plajları, Mikonos’da mutluluk, dans, sosyalleşme, rahatlama, macera, huzur, güneş, deniz vadeden bir plajlar olarak geçiyor.

Uygun Mikonos oteli bulmak için tıklayın.

Günümüzde Mikonos gece hayatı Avrupa’nın en hareketli gece yaşamlarından biri olarak kabul ediliyor.Sabahın ilk ışıklarına dek süren çılgın partileri ve sınır tanımayan Mikanos gece hayatı eğlence anlayışı ile eşsiz denizi ve kumsallarını gölgede bırakan bu karakteristik ada, son yılların en çok dikkat çeken tatil destinasyonlarından.

Tüm Ege Denizi’ndeki en hareketli gece hayatı yaz sezonu boyunca burada yaşanıyor. Adanın asıl müdavimlerini ise dünya jet sosyetesi oluşturuyor. Santorini ne kadar çiftler için uygunsa, Mikonos Adası da bir o kadar bekar seyahat severler için ideal.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here