Ana sayfa Lüks Tatil Avrupa Orta Avrupa’yı Keşfetmenin Tam Zamanı

Orta Avrupa’yı Keşfetmenin Tam Zamanı

2801
0

Orta Avrupa ülkeleri, havalar çok soğumadan gidilebilecek tatil destinasyonları arasında en çok tercih edilenlerden. Dünyaca ünlü müzeleri, konserleri ve festivalleriyle seyahat severlerin gönlünü fetheden Viyana, Prag ve Budapeşte üçlüsü, tarih ile kültürü bir arada koklamak isteyenleri hayal kırıklığına uğratmıyor.

Peki Avusturya, Çek Cumhuriyeti ve Macaristan’ın bu görkemli şehirlerinde sizleri neler bekliyor?

1. Viyana

Viyana-Turu
Avusturya’nın başkenti Viyana

“Müziğin şehri” olarak adlandırılan Viyana, tarih süresince ünlü bestekârları ağırlamış olmasının yanı sıra Michelin yıldızlı restoranları, gurmelerin favorisi olan yerel mutfağı, tarihi eserleri ve kültür- sanat merkezleriyle adından söz ettiren önemli bir gezi durağı.

Viyana Gezilecek Yerler

18’inci yüzyılda Hapsburg Hanedanlığı’nın yazlık sarayı olarak kullanılan Schönbrunn, barok ve rokoko stillerindeki etkileyici mimarisiyle şehirdeki popüler yerlerden biri. Mozart’ın burada bir konser verdiği bilinmektedir. 17’nci yüzyılda barok mimari stilinde inşa edilmiş Karlskirche Katedrali, Viyana’da bulunan en dikkat çekici dini yapılardan biridir. Bembeyaz yuvarlak kubbeli masalsı yapısı, katedralin görkemini artırmaktadır. 13’üncü yüzyılda inşa edilmiş olan Hofburg Sarayı’nda, cumhurbaşkanlığı ofisleri, 22 adet müze, 14’üncü yüzyıldan kalma Augustinian Kilisesi, Kraliyet Şapeli, İspanyol Binicilik Okulu ve Ulusal Kütüphane bulunmaktadır. Dünyaca ünlü Dr. Sigmund Freud’un 1891-1938 yılları arasında kullandığı ofisinin içinde kurulu olan Freud Müzesi, görülmesi gereken bir başka merkez.

Viyana’da Ne Yenir?

Dünyaca ünlü Avusturya mutfağının mutlaka denemeniz gereken yemekleri arasında Viyana Şinitzeli, ekmek köftesi Semmelknödel, kök birası sosuyla pişirilen biftekli güveç Bierfleisch, baharatlı bir beyaz lahana yemeği olan Sauerkraut ve peynirli- kremalı soğan soslu makarna Kasnocken yer alıyor.

Elmalı kurabiye Apfelstrudel, meyve ve pudra şekeriyle süslenmiş tatlı krep Kaiserschmarrn ve kara orman pastası Swarzwalder Kirsch Torte, tatlı severler için “yenmesi gereken” lezzetler.

2. Budapeşte

Budapeste-Turu
Macaristan’ın başkenti Budapeşte

Avrupa’nın en etkileyici şehirlerinden biri olan Budapeşte, hayranlık uyandıran tarihi yapıları, masalsı kent atmosferi ve keşfetmesi eğlenceli Macar kültürüyle keyifli bir şehir.

Budapeşte Gezilecek Yerler

Tarih süresince birçok savaş atlatmış olan Budin Kalesi ve Kraliyet Sarayı, günümüzde birçok müze ve galeriye ev sahipliği yapan görkemli bir tarihi kompleks olarak hizmet veriyor. Balıkçılar Tabyası, 20’nci yüzyılın başlarında şehri düşmanlardan korumak için inşa edilmiş neo-gotik ve neo-romanesk mimari stillerinde göz alıcı bir yapı. Yine gotik mimarinin en etkileyici örneklerinden biri olan Matthias Kilisesi, şehrin en popüler dini gezi duraklarından. Şehrin Buda yakasını Peşte yakasına bağlayan dokuz köprü bulunuyor. Ancak bu köprülerin ilki ve en ünlüsü Lanchid Köprüsü’dür. Görkemli beton bloklara ve demir zincirlere sahip olan köprü, gündüz otantik ve nostaljik bir görünümdeyken, gece ışıklandırıldığında ayrı bir güzellik kazanmaktadır. Diğer bir ziyaret noktası Gül Baba Türbesi’dir. Gül Baba, Kanuni Sultan Süleyman’ı etkileyen ve onun daveti üzerine Avrupa taarruzlarına katılan Bektaşi bir derviştir. Savaşların ardından ömrünün sonuna kadar Budapeşte’de yaşayan Gül Baba’nın mezarının olduğu yerde bir türbe yaptırılmış ve önüne de büyük bir heykeli dikilmiştir.

Budapeşte Gece Hayatı

Budapeşte renkli, dinamik ve canlı bir gece hayatı atmosferine sahiptir. Şehir çok sayıda caz kulübüne, canlı müzik barına, disko ve gece kulübüne ev sahipliği yapmaktadır. Budapeşte gece hayatının hareketli olduğu bölgeler, VII Liszt Ferenc, Blaha Lujzave Corvin semtleri ile IX Raday, Almassy, Kazinczy ve Akacfa Caddeleri’dir.

3. Prag

Prag-Turu
Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag

Avrupa’nın en iyi korunabilmiş Ortaçağ şehirlerinden biri olan Prag, tarihi yapıları dolayısıyla masal kitaplarından fırlamış nostaljik ve büyüleyici bir atmosfere sahip. Hem modern hem de doğal kalmayı başarabilmiş bir kent olan Prag, hem Avrupa tarihinde hem de Çek kültüründe eğlenceli bir serüvene adım atmanızı sağlayacak ideal bir gezi rotasıdır.

Prag Gezilecek Yerler

Şehrin en ünlü köprüsü olan Karluv Most (Charles Köprüsü), kemerli büyük yapısıyla etkileyici bir mimari güzelliğe sahiptir. Prag’ın en çok fotoğraflanan gezi durağı olma özelliği taşıyan bu köprü ziyaret edilmeden seyahatiniz tamamlanmış sayılmaz! Tarihi Şehir Meydanı ile Vltava Nehri arasında kalan küçük bölgeye Yahudi Mahallesi adı verilmektedir. Bu bölgede art nouveau mimarili etkileyici güzellikteki binalar, Yahudi Müzesi, Yahudi Mezarlığı, Eski ve Yeni Sinagog ile Pinkas Sinagogu yer almaktadır. Prag Kalesi, tartışmasız olarak şehrin en dikkat çekici ve en görkemli tarihi yapısıdır. Göğe uzanan sivri kuleleri ile masallardan fırlamış gibi duran kale, çok geniş bir alan üzerine inşa edilmiştir. Prag Kalesi’nin içinde Kraliyet Bahçeleri, Strahov Manastırı, Golden Lane, Aziz Vitus Katedrali ve Eski Kraliyet Kalesi gibi birçok bölüm bulunmaktadır. Prag’ın kartpostallardan görünen masalsı yapılarının birarada toplandığı alan olan Tarihi Şehir Meydanı’nda nostaljik mimariye sahip restoranlar, sokak kahveleri, evler ve kiliseler bulunmaktadır. Prag’da yaşamış dünyaca ünlü yazar Franz Kafka’nın evi, günümüzde yazarın eserlerinin, notlarının, fotoğraflarının ve kişisel eşyalarının sergilendiği zengin içerikli ilgi çekici bir müzeye dönüştürülmüştür.

Prag’da Ne Alınır

Prag’da alışverişin kalbi Tarihi Şehir, Wenceslas, Mala Strana ve Republic Meydanları ve çevresindeki sokaklarda atmaktadır. Bu noktalar üzerinde birbirinden şık ve prestijli mağazalara, ayrıca otantik yerel dükkanlara rastlayabilirsiniz. Prag’dan satın alınabilecek şehre ve ülkeye özgü ürünler arasında Çek Bohemian kristalinden süs eşyaları, cam biblolar, ülkede bolca çıkarılan “garnet” yani lal taşından mücevher ve hediyelik eşyalar, Prag’ın simgelerinden oluşan turistik ürünler ve Çek kültürüne has el işi tekstil ürünleri bulunmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here