Ana sayfa Seyahat Rehberi Dünyanın En İyi Havalimanı: Singapur Changi Airport

Dünyanın En İyi Havalimanı: Singapur Changi Airport

78955
22

Güneydoğu Asya’nın en önde gelen aktarma noktalarından bir tanesi konumundaki Singapur Changi Havaalanı, yolcularının havalimanında geçirdiği zamanı konforlu ve eğlenceli bir şekilde geçirmesini sağlayan sunduğu farklı hizmetlerle biliniyor.

Geçen yılın Skytrax ödüllerinde de, en iyi 2. havalimanı seçilen Singapur‘un ünlü havalimanı Changi Airport, kelebek ve orkide bahçesi, kaktüs bahçesi, japon balığı (koi) havuzu, çocuk oyun alanları, oyun konsolları gibi doğal alan ve eğlence ortamlarıyla dikkate değer bir hizmet sunuyor. Öyle ki Singapur Changi Havalimanı bile başlı başına gezilecek bir destinasyon olarak listeye alınmayı hak ediyor.

Singapur Havalimanı’nın farklı ve yenilikçi özellikleri

Singapore-Changi-Airport

Alanında dünyanın en büyük değerlendirme şirketi olan Skytrax, 395 havalimanında, 110 milletten, 12.1milyon yolcunun katıldığı, 10 ay süren anket çalışması gerçekleştirdi. Skytrax, 1999’dan beri, her yıl havalimanlarını inceleyerek, sektörde ilgiyle takip edilen Dünya Havalimanı Ödülleri’ni kazananları açıklıyor. Havalimanlarındaki 39 farklı ürün ve hizmeti değerlendiren anketin sonuçlarına göre, 2013 dünyanın en iyi havalimanı Singapur Changi Havaalanı oldu.

1. Dünyanın en iyi havaalanı

Her yıl farklı değerlendirme kuruluşları tarafından dünyanın en iyi havalimanı seçilen Changi, Asya’nın hem ticari hem de turizm açısından önemli bir ülkesi olan Singapur’da bulunuyor. Havalimanı, açıldığı günden bu yana 400’e yakın “en iyi havalimanı” ödülüne layık görülmüş.

Singapore-airlines

Singapur Changi Havaalanı, Business Traveler Dergisi tarafından 24 yıldır aralıksız olarak dünyanın en iyi havalimanı seçiliyor. Dünyanın En İyi Havalimanları ödülünü, 14 yıl içinde 4 kez evine götürmüş. Havalimanı, 1981 yılında Terminal 1 açılışı ile hizmete başlamış. 1990’da Terminal 2, 2008’de de Terminal 3 buna eklenmiş. Havalimanı 4 terminalinin toplam alanı 1.800 futbol sahası genişliğinde alana yayılıyor.

2. Singapur Changi Havaalanı, Asya-Pasifik bölgesinin lideri

Singapur-Havalimani-Resimleri

Asya’nın en güçlü markalarından birini düşünün dediğimizde aklımıza gelen ilk isimlerden biri olan Singapur Airlines, aynı zamanda sektörde yarattığı trendlerle de ününe ün katmayı başarmış. Bunun nedeni şirketin, idari birimleri, üst yönetimleri ve sağlam marka değeri ile güçlü bir marka yönetimine sahip iken, marka stratejilerinin sürekli bir değişim ve çeşitlilik içerisinde bulunması.

60 ülkeye, 250’den fazla şehre uçan 106 havayolu şirketine hizmet veren Havalimanı, Asya-Pasifik bölgesinde de lider konumda. Günde 136.000’den fazla kişi havalimanını kullanıyor ve 32.000 kişinin havalimanında çalışıyor. 2012 yılında havalimanını kullananların sayısı ise 51 milyon’u geçmiş.

3. Havalimanında tropik bahçeler

Singapur-Havalimani-Resimleri1

Her gün 70 bin bavulun işleme girdiği havalimanında 10 binden fazla bagaj taşıma arabası var. Havalimanının ilk terminali olan Terminal 1, 1981’de açılmış. Şu sıralar sürekli yenilenerek “Tropik Şehir” havasına sokulmaya çalışılıyor.

4. Kelebek Bahçesi

Singapur-Havalimani-Resimleri

Bu alan havalimanında bulunan dünyanın ilk ve tek kelebek bahçesi. Bahçeye adımınızı atar atmaz doğanın verdiği tazelik kendini hissettiriyor. Bahçede iklimine göre türü değişen yaklaşık bin kelebek, 6 metrelik yapay şelale ve 200 adet etobur bitki bulunuyor. Bir havalimanının dışında bile daha önce bu kadar nemli, böylesine dinginleştirici ve tropik bir alanda bulunmamış olabilirsiniz.

5. Orkide Bahçesi

Singapur-Orkide-Bahcesi

400 yıldan fazla yaşayabilen, dinozorların neslinin tükendiği buz devrinde hayatta kalabilmiş, Yeni Zelanda ve Tazmanya Adası’nda sık görülen Fern (Aşk Merdiveni) ağaçlarını görmek mümkün. Singapur’un ve Asya’nın ünlü orkideleri de renkleri ve güzellikleriyle göz çarpıyor. Ayrıca bahçede görülebilecek Örümcek orkidesi, hibrit kelebek orkidesi ve müthiş güve orkidesi de görülebilir.

6. Japon balıkları (Koi)

Japon-Baligi-Koi

Rengârenk orkide bahçesinde çiçeklerin yanında japon balıkalrının yüzerken izlemek huzur verici. Changi’de 2 farklı terminalde Japon balığı havuzları bulunuyor. Terminal-2’deki havuz çiçek bahçesinde, Teminal 3’teki ise alışveriş bölümünün ortasında yer alıyor.

7. Havalimanında eğlence bölgeleri

Xperience-Zone-Changi

Liman içinde Ambassador Transit Hotel’in Bali temalı havuzu (dışardan gelenlere 13.91 $ kullanıma açık), mimarisi ve lüksüyle etkileyici Crowne Plaza Hotel, Atari salonu ZoneX, teknoloji bölgesi Xperience Zone, kapalı mekândaki en uzun kaydırak “The Slide @T3”, sinema salonu ve son olarak Aviation Gallery, Changi Havaalanı’nda ayrıcalık sağlayan alanlar.

8. Ayçiceği Bahçesi

Sunflower-Garden-Changi

Ayçiçekleri normalde güneşte hareket eder. Ayçiçeği bahçesindekiler ise gün battıktan sonra da faaliyetine devam ediyor. Işık temalı bahçe akşam 7’den sabah 7’ye kadar ateş böceklerini taklit eden aydınlatmalar, ışıklandırılmış bambu yolu, ödüllü “ruh hali koltuk sistemi” ve özel tasarım aydınlatmalı koltuklarla hizmetinizde.

9. Kaktüs Bahçesi

Kaktus-Bahcesi

Ödüllü kaktüs bahçesinde Afrika ve Amerika kıtalarından getirilmiş 40 tür kaktüs sergileniyor. Kaktüs Bahçesi’nde tarih öncesi tahıllar, sütleğenler ve ağacımsı tropik bitkiler de unutulmamış.

Singapur Havayolları ile gittiğim Kuala Lumpur uçuşumda Singapur Changi Havaalanında aktarma yapmak oldukça keyifli oldu. Daha önce de birkaç defa gezme fırsatım olan havalimanını tekrar keşfetme fırsatını yakaladım. Burada aktarmalar sıkıcı olmaktan çıkıp daha eğlenceli bir hal alabiliyor.

Havayolu ile seyahat edenlerin sayısı her geçen gün daha da artıyor. Gerek havayolu şirketleri ve gerekse havalimanı işletmecileri, misafirlerinin konforunu artıracak, onlara daha keyifli ve konforlu bir seyahat deneyimi yaşatacak imkânları geliştirip yaygınlaştırmaya devam edecek.

22 YORUMLAR

  1. Kemal bey öncelıkle ıyı günler ben singapur aktarmalı tokyo haneda biletimi aldım singapur air den aktarmada 3 saat diger uçaga geçiş zamanım var bu süre bana rahat yetermi ordakı kalabalıgı ve benım ılk defa gittigimi düşünerek teşekkurler

  2. Selam Kemal Bey Singapur vizesi 90 gün vermiş açıkçası. Bu ülkeye çalışma olasılığınız ve bizi ne problem bekler? Cevap yazarsanız sevinirim. Teşekkür ederim.

    • Vizenizin olması çalışabileceğiniz anlamına gelmiyor. Çalışırsanız yasadışı olur, çünkü bir yabancıysanız o ülkede çalışabilme hakkınız ancak work vize ile alınabilir. Burada iş bulabilmeniz çok zor, ülkede kurallar çok sıkı ve uygulanıyor. Kimse izinsiz birini çalıştırmak istemez.

  3. Bir ay önce ordaydım,gördüğüm en güzel hava alanı.Kentin park ve sokaklarının temizliği mükemmel.

    • Ferah ve insana huzur veren bşr atmosferi var. Her yer halı kaplı, temiz, dilediğin köşeye kurul. En güzeli süper hızlı bedava interneti.

  4. Bence de dünyanın en güzel ve en eğlenceli havalimanı.’ Defalarca gördüğüm halde hep ilk kez görüyormuş gibi oluyorum

  5. Birkac gun once buradaydim. Bulundugum havalimanlari icerisinde en guzeliydi. 5 yildizli otel konforu gibi her sey. Yolu dusenler mutlaka gezmeli.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here