Ana sayfa Güncel Sömestr Tatilinde 3 Yöre 3 Mutfak

Sömestr Tatilinde 3 Yöre 3 Mutfak

1623
0
PAYLAŞ

GezginDamaklar sömestr tatilini değerlendirmek isteyenler için 3 farklı yöreden 3 mutfağı kapsayan tur programları hazırladı. Palandöken, Doğubeyazıt, Kapadokya ve Kastamonu, Safranbolu turları yeni yerler ve lezzetler keşfetmek isteyenleri bekliyor.

Sömestr Tatilinde 3 Farklı Seçenek

1. Palandöken voleybol ve Doğubeyazıt lezzet turu

GezginDamaklar’la bu seyahatte turistik unsurların yanında Doğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük kenti Erzurum’un yöresel lezzetlerini tadarak, Uluslararası Kayak Federasyonunca dünyanın ikinci büyük kayak merkezi olarak nitelendirilen, Anadolu’da birçok mitolojide adı geçen Palandöken kayak merkezinde 3,000 m. rakımda ve eşsiz manzarası eşliğinde kar üzerinde dünyanın ilk tescilli kar voleybolu turnuvasına tanık olacaksınız.

Ishakpasa-Sarayi-Agri
İshakpaşa Sarayı

Görülecek Yerler: Çifte Minareli Medrese, Kongre Binası, Yakutiye Medresesi, Lalapaşa Camisi, Tarihi Saat Kulesi, Döner Kümbet, Rüstem Paşa Çarşısı (Taşhan’da) Eski Erzurum Evlerini ve sokakları, Erzurum Kalesi, Nene Hatun Aziziye Tabyaları, Pasinler, Horasan, Eleşkirt ilçeleri, Nuh’un gizemini saklayan Ağrı dağının muhteşem manzarası eşliğinde Doğubeyazıt Kaçakçılar Çarşısı, Osmanlı İmparatorluğu’nun Lale Devri’ndeki son büyük anıtı olan 18. yy. Osmanlı mimarisinin en belirgin ve seçkin örneklerinden olduğu kadar, sanat tarihi yönünden de değeri büyük İshakpaşa Sarayı. Aslı ile Kerem’in dilden dile anlatılan aşkını, İsfahan Padişahının oğlu Kerem’in, Keşişin kızı Aslı’ya gönlünü kaptırdığı yerin Ağrı’daki Keşişin Bahçesi, Beyazıt Camii.

Tura dahil olan aktiviteler: Kayak, Kar Voleybolu Festivali

Lezzetler: Çağ Kebabı, Ayran Aşı Çorba, Acılı Ezme, Gırar Çorbası, Haşıl, Abdigor Köfte, Kelledoş, Cevizli Kadayıf Dolması.

Havayolu ile 6-7 Şubat 2016, 2 gün, 1 gece

Sadece 20 gezginin katılabileceği, sıradışı menülerle kahvaltı ve yemeklerin de dahil olduğu bu paket programın ücreti: 1.050 TL’den itibaren.

2. Bir Kapadokya daha var Kapadokya’dan içeri

Kültürel Mirasımız, bildiğiniz ve bilmediğiniz bir Kapodokya. GezginDamaklar’la keşfedilecek bir başka Kapodokya. Hep gidilen, çok bilinen, medyatik Kapadokya’yı değil, onun kadar görkemli ama bir o kadar da bakir ve gizli kalmış Kapadokya’nın kapılarını açıyor GezginDamaklar bu seyahatte.

Kapadokya-Urgup-Nevsehir
Kapadokya’da balon turu

Görülecek yerler: Peribacalarının hâkim olduğu Paşabağları, Dervent, Avanos, Kızılırmak’ın tam ortadan ikiye böldüğü Avanos’ta nehrin kızıl renkli çamuruyla üretim yapan çanak çömlek atölyeleri, Göreme Açık Hava Müzesi, Elmalı Kilise, Karanlık Kilise, Tokalı Kilise, Göreme, Ürgüp, Kaymaklı yeraltı Uçhisar, Güvercinlik Vadisi, ‘Aşk Vadisi Çavuşin Kilisesi, Turasan Şarap fabrikası, Ürgüp Peri Bacaları, Sinassos, 19. yüzyıl Rum sivil mimarisinin Anadolu’daki en güzel örneklerini barındıran ve Türkiye’ nin ilk köy Üniversitesinin bulunduğu Sinassos, yeni ismi ile Mustafapaşa Köyü’nün sokakları, Eleni Kilisesi, Soğanlı Vadisi, Karabaş Kilisesi ve Yılanlı Kilise gibi kayaya oyulmuş anıtlar.

Lezzetler: Yarmalı ve nohutlu yöresel yoğurt çorbası, cennet böreği (kıyma,bulgur,cevizli),Testi kebabı; Tarhana Çorbası; Patatesli Börek ;Ospar (Kuzu incikten yapılan ve kiremitte pişen et yemeği) Girit Tabağı; Humus, Ezme, Tabule ; Yöresel çorba; Osmanlı işi et Kiremitte; Bonfile et, Mercimek Köftesi, Acılı Ezme, Patlıcan salatası, Fava, Yaprak sarması, Paçanga böreği ,Kızarmış Sucuk, Midide Köfte, Et ve Sebzeli Kuzu çevirme ile birlikte bulgur pilavı. Tahinli incir ve Kayısı tatlısı, Dondurmalı irmik tatlısı, Baklava

Havayolu ile 5-7 Şubat 2016, 3 gün 2 gece

Sadece 20 gezginin katılabileceği, sıra dışı menülerle kahvaltı ve yemeklerin de dâhil olduğu bu paket programın ücreti: 1120TL’den itibaren.

3. Tarihin ve lezzetin paydaşları: Kastamonu ve Safranbolu

Bu seyahatte GezginDamaklar Osmanlı sivil mimarisini ve yaşamını hala canlı tutan Safranbolu’nun otantik yapısı içinde gezginlerin damaklarına harika lezzetlerle bezenmiş bir Yöre Mutfağı sunarak damakları şenlendirecek.

Safranbolu-Karabuk
Safranbolu, Karabük

Yaprak inceliğinde nişasta ile açılan yufkalar düşünün, 40, 50 katın üst üste gelmesiyle fırına veriliyor ve o çok sevdiğiniz baklava karşınızda, birazdan ılık, ılık şerbeti de dökülecek.

Görülecek yerler: Safranbolu’da ilçenin eski merkezinde tarihi sokakları, Pazar Yeri, Semerciler Çarşısı, Manifaturacılar Çarşısı, Dericiler Çarşısı, Bakırcılar Çarşısı, Hıdırlık Tepesi, Cinci Hoca Hanı ve Hamamı, Kaymakamlar Evi (Müzesi), Köprülü Camii, Güneş Saati, Eski Hükümet Konağı’nı ayrıca Saat Kulesini, tarihi cami, türbe ve köprüler, Cumartesi Pazarı, mimari özellikleri korunmuş evleriyle dikkat çeken 750 yıllık geçmişe sahip Yörük Köyü, Kasaba Köyü’nde bulunan Mahmut Bey Camii, Kastamonu Kalesi Liva Paşa Konağı, Etnoğrafya Müzesi, Hükümet Konağı, Saat Kulesi, İzbeli Çiftliği, Münire Hatun Medresesi’ni, İsmail Bey Külliyesi ve Yakup Ağa Medresesi, ahşap işçilik sanatının örneklendiği Kastamonu evleri, hanları.

Lezzetler: Kuyu Kebabı, İç pilav, Safranbolu Bükme, Sebzeli Erişte Çorbası, Sebzeli Dana Güveç, Su Böreği, Yaprak Sarma, Tarhana Çorbası, Perohi Tereyağlı Uzun Fasulye, Ecevit Çorbası, Banduma, Tirit, Yaprak sarma, Etli Ekmek, Tahinli Kabak tatlısı veya Kaşık Helvası, Safranlı Zerde, Baklava.

Çiftlik Kahvaltı: Taze Sağılmış Süt, Sahanda Yumurta, Çiftlikte yapılmış özel peynirler, Börek, Sabiha Ananın elleriyle yaptığı kızılcık, Dut, erik gibi 15 çeşit reçel ve marmelat, organik tohum ile yetiştirilen domates ve biberler, yeni toplanmış doğal elma ve armut.

Havayolu ile 29-31 Ocak 2016, 3 gün, 2 gece.

Sadece 20 gezginin katılabileceği, sıradışı menülerle kahvaltı ve yemeklerin de dahil olduğu bu paket programın ücreti: 990TL’den itibaren.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here