Ana sayfa Seyahat Rehberi Türklerin Seyahat Alışkanlıkları

Türklerin Seyahat Alışkanlıkları

2455
0

Seyahat planı yaparken karar verilmesi gereken birçok şey çıkıyor insanın karşısına. Bu durum, yalnız ya da birden fazla kişiyle seyahate çıkılsa da çok değişmiyor. Nereye gidileceği, ne kadar bütçe ayrılacağı, neler yapılacağı üzerinde düşünülmesi gereken konular.

Kişiye Özel Seyahat Tasarım Hizmetini hayata geçiren Jabiroo.com’un yaptığı araştırma Türk insanının seyahat alışkanlıklarını ortaya çıkarmış. Bu araştırmaya göre, insanlar tatil kararlarını verirken online kaynakları kullanarak araştırmaya başlama ama nihai kararlarında ise tanıdık veya bir uzmanın tavsiyesine göre karar verme eğilimi gösteriyor. Seyahate çıkacak kişiler için en önemli konu, yapacakları seyahatin mümkün olduğunca keyifli bir tecrübe olarak hafızalarda kalması.

Seyahat-Aliskanliklari

Seyahat Tasarımı hizmetini kadınlar tercih ediyor

İstatistikler gösteriyor ki Seyahat Tasarımı alanların %68’ini kadınlar oluşturuyor. Seyahate çıkanların %35’i seyahate eşi veya sevgilisi ile giderken, aile olarak gidenler %32. Kişisel seyahat tasarımını tercih etmede kadınların ağırlıkta olması tatilin unutulmaz bir deneyime dönüştürme amacının kadınlar arasında daha yaygın olmasıyla açıklanabilir. %68’lik payı kendilerine ayıran kadınlar belli ki kişiye özel olan her şeye bayılıyorlar. Erkekler ise %32 ile kadınları takip ediyorlar.

Türkler, Akdeniz ülkelerini seviyor

Yurtdışına seyahat eden yerli turistin ilk üç ülke tercihi yıllardır değişmiyor. Bu araştırma da gösteriyor ki İtalya, Fransa ve İspanya Türkiyeli turistin en çok tercih ettiği ülkeler. %31’lik bir dilimi kaplayan İtalya’yı ile Fransa takip ediyor. Akdeniz ülkelerini çok seviyoruz bu çok açık.

Seyahat-Aliskanligi

Ortalama seyahat süresi 3-4 gün

Çıkacağınız seyahatin en önemli noktalarından biri de ne kadar sürelik bir seyahate çıkıyor olduğunuz. Seyahat tasarımınızın bütününü etkileyen tatil süreniz Jabiroo seyahat tasarımınızın belirleyici özelliklerinden biri sayılıyor. Jabiroo seyahat tasarımı satın alanların % 51’i 3-4 günlük bir seyahat tasarımı için bize başvurmuş. %26’ı 5-6 günlük bir seyahate çıkacağını belirtirken, %23’ü ise 7-8 ve üzeri seyahatleri tercih etmiş. Bir destinasyona ilk kez gidiyorsanız kendinizi seyahat konusunda uzman ellere teslim etmek e doğrusu olabilir. Jabiroo seyahat tasarımı satın alanların %77’si gideceği seyahat tasarımı istediği destinasyonu ilk kez ziyaret edecek kişiler. %23’ü ise ilk kez gitmese de Jabiroo’nun seyahat deneyimlerinden faydalanmak isteyenler.

Büyük çoğunluk tek şehirle yetiniyor

Seyahatiniz sırasında tek bir şehir ya da birden fazla şehir gezmeyi tercih ediyorsanız seyahat tasarımınız da bu detaya göre özenle hazırlanıyor. Jabiroo’dan seyahat tasarımı satın alanların %59’luk büyük bir bölümü sadece tek şehir gezmeyi tercih ediyor. Gitmişken görmediğim bölge, şehir kalmasın diyen gezginlerin oranı ise; %41.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here