Uçakta Konforlu Bir Uyku İçin Tavsiyeler

3463
1

Uçakta uyumak belki kimimizin çok kolay becerdiği bir şey, ama kimimizin uykuya dalması ve kaliteli bir yolculuk biçin bazı tavsiyelere kulak vermesi gerekiyor.

Tam uyumak üzereyken yapılan anonslar, servis esnasında açılan ışıklar, koridorda yürürken istemeden çarpan yolcular ne yazık ki uykusuz bir yolculuk geçirmenize neden olabilir. Birtakım küçük önlemlerle daha iyi bir yolculuk yapabilirsiniz. Uçak bileti alırken koltuk seçimi en öncelikli konulardan birisi.

Uçakta Konforlu Bir Uyku İçin Tavsiyeler

1. En uygun koltuğu seçin

Uçakta UyumakKoltuk ve yer seçimi huzurlu bir yolculuğun ilk adımı olduğu kadar iyi bir uykunun da ilk şartı neredeyse. Ekonomi sınıfında seyahat edecekseniz, uzun boylu ve iri yapılıysanız orta koltuğu tercih etmeyin. En uygun yer acil çıkış, koridor veya cam kenarı. Havalimanına erkenden gelip check in sırasında acil çıkış koltuğunu istediğinizi iletin.

Muhtemelen sizi kırmayacaklardır. Uçak bileti aldığınız havayolu firmaları Türk Hava Yolları, Atlas ve Pegasus ise bunların filolarında yer alan Airbus A320 uçaklarındaki en iyi koltuk yeri 1A. Airbus A320’ler ile uçacaksanız, 15’ten 20’ye kadar uzanan numaralı koltukları seçmemeye gayret edin. Türk Hava Yolları, Lufthansa, Emirats gibi birçok havayolu şirketin kullandığı Boeing 777 tipi uçaklarda ise 16. ve 32. sıraları tercih etmekte en iyisi.

2. Kahveden uzak durun

Uçuşun ilk otuz beş ila kırk dakikasında içtikleriniz yolculuğun ilerleyen saatlerindeki uyku durumunuzu etkiler. Kafein ve alkolden kaçındığınızda vücudunuz uykuya daha kolay geçer. Tuvalet ihtiyacınızı da karşılayın ki uykunuz bölünmesin. Uyku öncesinde vücudun dehidrate olmadığından, yeteri kadar su içtiğinizden emin olun.

3. Yastık bulundurun

Bazı havayolu şirketleri yastık hizmeti sunmuyor. Sık seyahat ediyorsanız, kendinize uygun bir yastık edinin. Günümüzde uyuma şeklinize göre yastık üreten pek çok marka var. Uzun bir yolculuğa çıkıyor ve uyku konusunda endişeliyseniz havalimanında yer alan mağazalardan birine uğrayıp boyun yastığı veya uyku yastığı alın. Vizkoz yapıdakileri tercih edin. Uçağa bindiğinizde ise ilk iş uçak görevlilerinden yastık istemek olsun, zaman zaman yastık sayısı yolcu sayısından daha az olabiliyor.

4. Kulaklık buldundurun

Uçakta nasıl uyunurUzun süreli uçuşlarda bir de kanata yakın kısımda seyahat ediyorsanız gürültü bazen katlanılmaz seviyelerde olabilir. Etrafınızda gürültülü kimseler, ağlayan çocuklar, yüksek sesle konuşan kişilerden daha az etkilenmek için kulak içi tarzda kulaklıklar kullanın. Ülkeler arası ulaşım sağlayan firmaların bir çoğu başa takılan kulaklıklardan sunsa da gerek ses kalitesi gerekse de konforu açısından uygun olmayabiliyor. Siz iyisi mi kendi kulaklığınızı yanınıza almayı unutmayın. Akıllı telefonunuza uyumadan önce dinleyecekleriniz müziklerin yüklü olup olmadığında dikkat edin.

5. Ekranınızı kapatın

Önünüzde ekran varsa mutlaka kapatın. Buradan gelen ışıklar göz kapaklarınızı etkileyerek uykuya geçmenizi zorlaştırır, dahası uyku kalitenizi de bozar. Ekranı kapamış olsanız dahi uyumadan önce göz maskenizi takmayı unutmayın.

6. Uyku pozisyonuna geçin

Uçakta ekonomi sınıfında seyahat ediyorsanız koltuğunuzu uykunuz için en optimum seviyeye ayarlayın. Uyumak için en doğru açının 135 derece olduğu düşünüldüğünde, 75 veya 90 derecede uyumak oldukça sıkıntılı bir durum. Bu nedenle yanınızda oturan yolcunun durumu da seçtiğiniz koltuk kadar önemli. Şayet koltuğunuzu arkaya yatırma imkanınız yoksa masanızı açın ve öne doğru uzanın. Omurganızı da mümkün olduğunca serbest bırakın.

1 YORUM

  1. Cam kenarı olsun neresi olursa olsun koridorda olunca zırt pırt tuvalete gitmek için yanınızdakilere yol vermek bazen delirtebiliyor 🙂

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here